Jičín

30. března 2012 v 21:05 | Katka |  Cestování

Jičín - město Rumcajsovo je pro mě spolehlivým projímadlem. Je to divné, ale je to tak. V době, kdy jsme nutně potřebovali finanční injekci v podobě provozního úvěru pro naše podnikání, jsme zde našli vstřícný přístup, velmi solidní jednání a úvěr jsme dostali. Naše spolupráce trvá už velmi dlouho a je oboustranně korektní, splňuje očekávání jak banky tak klienta. Vše je tedy v pořádku. Ve mně však přetrvává nervozita tehdejší doby a jakmile padne věta "jedeme do Jičína do banky", bleskem se uvolní moje útroby, což je často i dobře, organismus se zbaví balastu.
Jičín mě čekal i dnes odpoledne.
Abych se dostala do normálního rozpoložení a byla ve svém jednání při smyslech a soudná, snažím se tento nepříjemný jev odbourat příjemnými zážitky v Jičíně. Pokud to jde, bereme s sebou některou z dcer, konverzace cestou se tedy netočí okolo ekonomické situace firmy. Dcerám se v Jičíně líbí. Nejen pro jeho architekturu, památky, obchody, ale mají rády mexickou restauraci.


Stavili jsme se tam i dnes a musím (smutně) konstatovat, že jsem nebyla nadšená jako kdysi. Tortily, buritos, najos, enchilada....to už dnes není žádná exotika, když se podobné mňamky prodávají v kdejakém bufetu. Nějak je mi jedno, jestli je náplň v tortile nebo v arabském chlebu. Proto jsem si dala kupu dušené zeleníny s kupou syrové zeleniny a kousky vepřové panenky. To mi přišlo víc k chuti.

Opět jsme se pokochali drakem na okraji pěší zóny na Husově ulici, který je dílem absolventa turnovské umělecké školy Jiřího Kmoška. Ten je skvostný. Kovový a čím rezatější, tím hezčí."Na okraji pěší zóny na Husově ulici v Jičíně se od pátečního rána dočasně usídlil pohádkový drak. Velkou kovovou plastiku si tam mohou lidé prohlédnout v průběhu příštích dvou týdnů, než podstoupí finální povrchovou úpravu, a pak "natrvalo zakotví poblíž Rumcajsovy ševcovny v ulici Pod Koštofrankem."

To psali na jicinskozpravy.cz 22. 05. 2010. Zatím drak stojí na stejném místě stále a já si myslím, že mu to tam sluší.

Ovšem to, co jsem objevila cestou zpět k autu po Husově ulici, to mi učarovalo. Miluju secesi. A najednou koukám jako zjara - kde se tu vzal takový skvost? To tu snad nikdy nestálo? Ale stálo, ale bylo to zchátralé, potom asi zahalené do stavebního hávu, takže jsem si toho nevšimla a teď toto:


A to jsem ještě neviděla interiéry. Možná ani neuvidím, protože to zřejmě nebude pro moji společenskou kategorii. Uvidím, jestli se kdy osmělím, možná podporována ještě někým...

Toto jsem se dověděla o porevoluční historii budovy:

5.11. 1993 Marta Fuchsová, která po restituci roku 1991 získala hotel zpátky, prodává hotel České spořitelně a.s., která ho nechává chátrat. V roce 2001 prodává Spořitelna Grand Hotel Praha firmě Pod Zvičinou spol.s r.o., která prodává hotel 3.2.2006 nově založené firmě v Jičíně CF INVEST spol.s r.o. (vlastníci: František Gabriel a Semen Zuev). Po 5 letech náročné rekonstrukce (chátrající dům s padající omítkou - delší dobu ohrožoval kolemjdoucí) stavební firmou Františka Gabriela se podařilo vzkřísit Grand Hotel Praha do dnešní podoby se snahou o maximální zachování historických prvků. Po letech malicherných komplikací (ohledně přidělení 7 parkovacích míst ve Fügnerově ulici) způsobených neodoržením slibu pana starosty ing. Martina Puše je od září 2011 Grand Hotel Praha prozatím ve zkušebním provozu a to bez kolaudace.
A tady je k nalezení ještě víc:
http://www.grand-hotel-jicin.cz/

S těmito objevy se dnešní návštěva Jičína stala zase o něco snesitelnější.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloslava Miloslava | Web | 30. března 2012 v 22:00 | Reagovat

Hurá jsem první!!!Krásné fotečky Jičína.
Katko nevadí mě,když nějací majitelé něco prodávají a ten druhý se o to stará a zvelebuje.Ale děsně mě štve,když to někdo koupí a nechá to úplně rozpadnout.koukám,jak již pokračuješ při vkládání foteček-super.
Pokus-omyl,je dobrá věc,ale někdy se to nedá,obvzlášť když někdo pošťourá blog a nejde ti tam nic.Musela jsem přejít na jiný prohlížeč,ale to mají ,,velkou ,,radost ze mě synáčkové.Taky už mě řekli,chtěla jsi to-pátrej a jde to pomalu,ale někdy jo a potom je pochvala.

2 Amelie Amelie | Web | 31. března 2012 v 11:07 | Reagovat

Nádherbé fotky, ten drak je krásnej. V Jičíně jsem byla jen jednou...Jičín Město pohádek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama