F. A. Špork - Kuks II.

16. dubna 2012 v 13:29 | Katka |  F. A. Špork

Vše co je spojeno s F. A. Šporkem na Kuksu, je spojeno i s Matyášem Bernardem Braunem (1684 - 1738), což byl rakouský sochař a řezbář působící převážně v Čechách v období vrcholného baroka.

Busta M. B. Brauna na jaroměřském náměstí


Své renomé si získal sochami pro Karlův most, z nich nejvíce Snem sv. Luitgardy.


Braunova dílna byla po r. 1710 největší sochařskou dílnou v Praze. Sám sochař však onemocněl souchotinami, mohl se tedy věnovat pouze modelům a návrhům a samotná díla prováděli jeho zaměstnanci. Braunovým význačným mecenášem byl i hrabě František Antonín Špork, pro kterého vytvořil sochařskou výzdobu kukského areálu a mnoho objektů ve výtvarně zpracované okolní krajině. Sochy jsou vesměs z místního kvalitního pískovce.

V kukském areálu si všimněme nejdříve jiných soch než nejznámějších ctností a neřestí.
Na levém břehu Labe u hostince U Zlatého slunce dodnes stojí socha Davidova a naproti němu jeho logický protipól Goliáš.
Od hostince vede k Labi schodiště vroubené kaskádami, na něž stéká voda ze soch chrlících Tritónů.
Nad schodištěm za kovanou brankou se skrývá původní lázeňský pramen, nad brankou ve zdi rodový erb Šporků.


Pod schodištěm bývala kašna s Polyfémem, v jehož zádech bylo zařízení, které se rozeznívalo tekoucí vodu. Polyfémos je dnes nad bránou do zahrady hospitalu (a už nehraje).


Terasu před kostelem Nejsvětější Trojice obkružuje sedm soch Blahoslavených:
Blahoslavení, kteří trpí pro spravedlnost nesoucí kříž na rameni
Blahoslavení lkající v opoře o kříž
Blahoslavení milosrdní s dítkem


Před kostelem uprostřed terasy stojí socha znázorňující Náboženství (Braun, asi 1718), před ní empírová váza coby průduch chodby k hrobce pod terasou.


Po obou stranách od terasy jsou dvě řady soch, známých Ctností a Neřestí. Zatím se jim ale nebudeme věnovat, protože zde je ještě řada Braunových děl, která se tak často nezmiňují. Ctnosti jsou uvedeny sochou představující Anděla smrti blažnené, Neřesti uvádí Anděl smrti bolestné.


Pomocí obrázků jsme prošli krátou cestu od hostince U Zlatého slunce na levém břehu, schodištěm k Labi, přes most na terasu před kostelem Nejsvětější trojice. A ještě nás čeká část za Hospitalem než se dostaneme k tomu, co je z Kuksu nejznámější.

(věnováno Jitušce)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 16. dubna 2012 v 18:31 | Reagovat

To je prostě nádhera nádharná a obdivuji tvoje znalosti. Jsem moc ráda, že tímto s Kuksem ještě nekončíme a těším se na další fotky a povídání. :-))

2 Katka Katka | Web | 16. dubna 2012 v 18:46 | Reagovat

Ty znalosti mám teprve teď, když si to studuju a vracím se, protože jsem tam chodila a neviděla. Dnes jsem si musela jet ověřit, jestli ti Tritóni tam opravdu jsou. Člověk často chodí jen že chodí a nevnímá. Alespoň já jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama