Damoklův meč

18. května 2012 v 21:45 | Katka
Už týden vypadá naše zahrádka, naše okna a naše garáž takto:Jako mnozí jiní jsme použili vše dostupné, abychom ochránili rozkvetlé keře, letničky, brambory právě vylezlé z brázd, rajčata...před očekávanými mrazy. V zahrádkářském obchodě jsme objevili k tomuto účelu určenou netkanou textilii a toto "důmyslné zařízení" :) dokáže přitopit ve skleníku. Že existují svíčky, které vydrží hořet 92 hodin, jsem také dověděla až v těchto dnech.


Všechna protimrazová opatření jsme dělali ze dvou důvodů. První už jsem uvedla, druhým bylo a bohužel stále je - zoufalství, snaha nezůstat se svěšeným rukama, něco proti tomu dělat.

Copak zahrádka, ale ty hektary a hektary jabloňových sadů, které živí nás, naši rodinu, rodiny našich zaměstnanců...
Už loni jsme zakusili, jaké to je, přijít o 80 % úrody díky mrazu v květu. Není tedy divu, že letos se naše obavy vystupňovaly téměř k hysterii. Jenomže v sadech nenaděláme nic. Nezbývá než čekat a doufat. Mrazy byly hlášeny na dvě noci koncem minulého týdne. Předpovědi se pak měnily, mrazy hrozily stále a jedna noc za druhou přešla milosrdně. Až dnes! U nás tři stupně pod nulou (na Jižní Moravě dle zpráv kolegů mnohem více - zoufají si). Tak jsme to neuhlídali. Každou noc jsme chodili sledovat v pravidelných intervalech teploměr, srovnáváme předpovědi několika meteo serverů, data meteo stanic....a samozřejmě není v našich silách to ovlivnit.

Sotva přejdou jarní mrazy, nastanou obvykle letní vedra a s nimi bouřky z tepla a kroupy. Pro ovocnáře další naprostá pohroma, kterou můžeme čekat kdykoliv....
Počasí je v tomto směru rok od roku nevyzpytatelnější a my s přibývajícím věkem čím dál méně odolní psychicky (ne pouze ekonomicky) čelit takovým katastrofám. Pomsta přírody (nevím za co?) nad námi visí jak ten pověstný Damoklův meč!

Ve čtvrtek jsem na Rádiu Impuls zaslechla, že se pan Ivo Šmoldas vyjádří k záměru vlády zrušit tzv. vratku na zelenou naftu. Pana Šmoldase mám moc ráda. Jeho komentáře jsou vtipné, inteligentní, osobité. V tu chvíli jsem se ale lekla, že si určitě pokazím mínění, že člověk jeho typu určitě nezná komentovanou oblast, tedy zemědělství, natolik, aby hovořil k věci. Moje předtucha se naplnila vrchovatě.

Stručně řečeno pan Š. pravil, že je člověk přející, nezávidí proto zemědělcům ani dotace ani příspěvek v podobě vratky na zelenou naftu, ale nechápe, proč jsou potraviny tak drahé a navíc tak nekvalitní....

PRÁSK!!! Odstřelil nás pár větami, aniž by o nás něco věděl.

Nebudu hovořit o systému dotací u nás a v zahraničí a o konkurenceschopnosti....

Dovolím si dvě poznámky:
- zemědělcům se dosud vracelo 60 % ze spotřební daně zaplacené za naftu, spotřebovanou při polních pracích. Podstata je v tom, že spotřební daň platí ti, kteří se pohybují po silnicích. Což zemědělské stroje nejsou. Nejde tedy o žádný příspěvek. Je nelogické platit daň za něco, co nemám, nevyužívám....
- zemědělci jsou výrobci surovin potravinářského průmyslu, nikoliv výrobci potravin. Suroviny jsou od nich vykoupeny, pouze pokud jsou kvalitní. Proč si tedy pan Š. myslí, že jsme vinni špatnou kvalitou potravin? Odkud vzal názor, že potraviny jsou drahé, protože jsou drahé suroviny? Kde se vytratil ten článek - zpracovatelé, obchodní řetězce?

Ačkoliv pocházím z okresního města a v mé rodině se nikdy nehospodařilo, žiji na vesnici a v zemědělství pracuji už třicet let. Hrdě tvrdím, že práce v zemědělství je náročná (jak fyzicky, tak na znalosti a dovednosti), smysluplná a krásná. Už dávno neplatí, že do zemědělství jdou pracovat jen blbci, kteří na nic jiného nemají.

Ten dělá to a ten zas tohle.... Každá profese má své klady i své problémy, vím. Ale než bych si já troufla trefovat se do někoho v médiích, nejprve bych se o něm něco dověděla.
Tentokrát se panu Š jeho vtipkování moc nepovedlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Květa Květa | Web | 18. května 2012 v 22:56 | Reagovat

Kati, tak to ti tedy nezávidím, tu nejistotu, jak to s mrazíkem dopadne. V létě zase hrozí krupobití a průtrže, to abyste byli věčně ve stresu a báli se o úrodu.
Pan Šmoldas je vzdělaný člověk, chytrý a vtipný, ale asi všechno taky nezařadí do správné škatulky.
Kati, držím pěsti, ať všechno vždycky dobře dopadne!
Přeji hezký víkend...

2 Květa Květa | Web | 18. května 2012 v 22:58 | Reagovat

Jo a ještě něco, prostírky jsou moc pěkné, ale od těch mladých se někdy vděku nedočkáš. Oni mají své představy o moderním světě, tak je při tom necháme, ne????

3 Katka Katka | 19. května 2012 v 6:15 | Reagovat

[2]: Máš pravdu, Květo. Děkuju a krásný víkend i tobě. (Měl by být...:))

4 Jarka Jarka | Web | 19. května 2012 v 8:30 | Reagovat

Mám puštěné rádio a tam říkali, že dnes to byl poslední den, kdy hrozily přízemní mrazy, tak si snad konečně vydechnete, do doby, než zčerná obloha a příjde nějaká ta bouřka.
Pana Šmoldase jsem neslyšela, ale ve čtvrtek, jsem sledovala pořad "Máte slovo" s paní Jílkovou a tam zas udělal medvědí službu všem zemědělcům, pan Babiš. Neviděla jsem neukázněnějšího a arogantnějšího člověka. :-(

5 Katka Katka | 19. května 2012 v 10:03 | Reagovat

[4]: Ještě že jsem ho neviděla. Ten už je z jiné kategorie. Obyč. zemědělec chce mít klid a pracovat....

6 Alis Alis | Web | 19. května 2012 v 10:52 | Reagovat

Ahoj Katy, podobná "protimrazová opatření jsme také podnikli, všechno co bylo po ruce bylo na rostlinkách.
Všem zemědělcům fandím!!!!!

7 Katka Katka | 19. května 2012 v 10:54 | Reagovat

[6]: Děkuju, Alis, jsi moc milá.

8 Zuzana Zuzana | 19. května 2012 v 16:55 | Reagovat

Zemědělci to nemají jednoduché - velkým problémem není něco vypěstovat či vykrmit, ale prodat....a ne vše jde skladovat.....a dlouhý cyklus výroby - není to vůbec jednoduché. Spoustu přírodních faktorů nejde ovlivnit...ale příroda si nakonec poradí - někdy se až divím, jak to vůbec zvládne. Podnikání v této oblasti Vám nezávidím. Názory "odborníků" neberte v potaz - kdo o tom něco málo ví, udělá si obrázek sám.

9 Katka Katka | 19. května 2012 v 19:23 | Reagovat

[8]: Máš pravdu. Ale v tu chvíli mě to fakt naštvalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama