F. A. Špork - Kuks žije

3. května 2012 v 20:05 | Katka |  F. A. Špork
Možná si říkáte - kdy už s tím Šporkem přestane? Už brzy, ale pokračovat by se dalo ještě hodně dlouho. Však na 1. máje jsem neplánovaně potkala připomínku jeho díla ve Chvalkovicích (Sv. Jan Nepomucký).

Ale dnes bych chtěla o něčem jiném. O tom, že ačkoliv je hrabě (pokud dobře počítám) 274 let na onom světě, jeho dílo je stále patrné, oceňované a stále jsou snahy, aby Hospital nebyl mrtvou památkou, aby žil. I když jinak než tvůrce zamýšlel.

Nevím, kolik let, ale dlouho, je kastelánem Hospitalu pan Libor Švec. Nejsem jeho známá, jsem pouhý prostý pozorovatel, ale mám za to, že je nakloněn každé smysluplné aktivitě, která by se na Kuksu mohla odehrát.

Na Kuksu:
- se provádějí svatební obřady, buď venku u sochy velkého křesťanského bojovníka nebo v lapidáriu
- se koncertuje. Jednak nepravidelně, ale také každý rok probíhá cyklus koncertů Kukské hudební léto. Organizuje jej královédvorský varhaník a šéf chrámového sboru Vít Havlíček - vrstevník a spolužák mé dcery, tedy mladý člověk. Mám pocit, že si zve často své přátele. Koncerty mají pěknou atmosféru.
- probíhá muzejní noc , noc kostelů
- každoročně v srpnu se koná festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks
- v období výročí zabrání Šporkovy knihovny jezuity sehrávají ochotníci každoročně přímo v labkém údolí mezi hospitalm a bývalými lázněmi scénku, kdy dochází ke Šporkově zatčení
- v Kuksu bylo obnoveno pěstování vinné révy a výroba vína. Každoročně probíhá vinobraní s degustací vín. Pro potěchu návštěvníků teče po kaskádovém schodišti z nádob Tritónů místo vody víno, které je možno v ceně vstupenky konzumovat
- ve dvou termínech se konají adventní trhy
- v říjnu je čas Hubertových slavností pořádaných Řádem Sv. Huberta (po dobu projektu Kuks - Granátové jablko jsou akce přesunuty jinam, letos budou slavnosti v Chlumci nad Cidlinou)
- příležitostně se pořádají další akce. Proběhlo např. několik ročníků Slavností koní, historie a řemesel, Indiánské léto na Kuksu, kde jako host působil Václav Vydra se svými koňmi, Skupina Cabalos mistrovsky předváděla tzv. džigitovkuUrčitě je ještě řada akcí, na které jsem si nevzpomněla, ale podrobné aktuální infomace lze nalézt zde:

Ráda bych se věnovala ještě Řádu Sv. Huberta. Jednak mi to přijde zajímavé, jednak je to přímý odkaz hraběte F. A. Šporka.

Řád Sv. Huberta založil F. A. Špork r. 1695 v Lysé nad Labem. Jeho posláním je skrze horlivé provozování myslivosti a ušlechtilé honby, při respektování mysliveckých tradic, myslivecké etiky a zvyklostí, při ctění kázání a zákonů Božích, velebit Boha, Pána našeho a Svatého Huberta, patrona myslivosti, a na jejich přímluvu se státi šlechtici ducha, nositeli přátelství, svornosti a lásky k bližnímu.

Od r. 2001 existuje ještě Klub přátel Řádu Sv. Huberta, k jehož založení došlo po vzájemné spolupráci mladých studentů lesnické školy v Trutnově.V Klubu jsou zejména mladí příznivci myslivosti, kteří podle stanov Řádu ještě nemohou být jeho členy.

Členové Klubu skládají velmistru Řádu slib následujícího znění:
Tímto slibuji věrnost patronu našemu, svatému Hubertu, jenž ruku ochranou i káravou nad námi drží, jakož i zvěře rozmanité ochraňuje. Též slibuji věrnost odkazu Františka Antonína hraběte Šporka, jenž zakladatelem a prvním Velmistrem Řádu svatého Huberta byl a lov na ušlechtilou činnost pozvedl. Tak slibuji před Bohem, svatým Hubertem a Velmistrem Řádu svatého Huberta.

Měla jsem možnost sledovat některé akce, kterých se účastnili členové Řádu i Klubu. Jejich průvod působí opravdu velice vznešeně a impozantně. Slavnostní oděv členů má přesně složení - sametový plášť s límcem z lišky, pozlacený medailon (insignie Řádu) s výjevem z legendy o Sv. Hubertovi, klobouk, pod pláštěm osobní dýka.... Bohužel přesný popis nemohu nikde najít. Členkami Řádu jsou a vždy mohly být i ženy. Znám jednoho člena Klubu a pokud výrazem členství je takové chování a vztah k lesu a zvěři jakým se vyznačuje on, má existence těchto sdružení opravdu hluboký smysl.

O Řádu podrobně včetně stanov, akcí, modlitby, činnosti dodnes existující Hospitální nadace Františka Antonína hraběte Šporka se dočtete zde ve velmi krásně zpracované brožuře: http://www.radsvatehohuberta.cz/phocadownload/soubory/brozura_RsH.pdf


Toto je Kuks dnešních dnů, Kuks, který žije.

Náš Parkiet s Eliškou na Svatohubertských slavnostech v r. 2008 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | 3. května 2012 v 20:09 | Reagovat

Díky za krásné články, klidně můžete pokračovat. Občas jezdíme kolem, že na Kuksu jsem nikdy nebyla. Vím, že tam mívají akci myslivci - něco ohledně sokolnictví. A také vysadila skupina "nadšenců" vinohrad. Jednou jsem viděla nějaký koncert nebo bohuslužbu v TV. Tak asi budu muset uvedenou památku navštívit a přesvědčit se, že Vaše foto odpovídá realitě. Díky za dobrý nápad. Hezký večer.

2 Jarka Jarka | Web | 3. května 2012 v 20:22 | Reagovat

Pan kastelán se o Kuks určitě vzorně stará a z uvedaných akcí je vidět, že mu opravdu záleží na tom, aby měli návštěvníci pořád nějaký pěkný program. Mě by se na Kuksu určitě líbilo i bez přídavných atrakcí, je to úžasné místo. Dnes mi Katko přišel balíček a jsem z něj nadšená, dřevěnou pohlednici jsem ještě nikdy nedržela v ruce, pořád dokola prohlížím Cnosti a Neřesti a na čokoládce jsem si přečetla - ruční výroba. Moc, moc, ti děkujíííí!

3 Katka Katka | 3. května 2012 v 20:29 | Reagovat

[2]: Tak to je fajn, že jsem se trefila a máš radost. Děkuju za hezký komentáře.

[1]: Zuzko, děkuju za zájem a osobní názory.

4 Naďa Naďa | Web | 4. května 2012 v 10:31 | Reagovat

Jsi dobrý Šporkolog, hlavně, že vím, kam se obrátit, až něco o tomto tématu budu potřebovat zjistit :-)

5 signoraa signoraa | Web | 4. května 2012 v 12:31 | Reagovat

Moc hezké a hlavně zajímavé články. Na Kuksu jsem byla, ale už je to několik let. Dodnes mám na památku řez achátu, který jsem si tehdy koupila u prodejce drahých kamenů.

Díky Tvému komentáři u mne jsem objevila báječný blog, kam se budu určitě ráda vracet. :-D

6 Katka Katka | 4. května 2012 v 13:59 | Reagovat

[5]:Díky. Ráda tě uvidím.

[4]: :) to je pochvala. Ale je toho ještě tolik a času málo, že jsem pořád Šporkolog amatér.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama