Jiný den, jiná únava

2. července 2012 v 23:59 | Katka |  Jen tak
Ve stejné firmě, ve stejné pracovní pozici a přesto jsme měli každý úplně jiný den. Já s manželem.

Před časem jsme prodlužovali smlouvy u mobilního operátora, byly nám naslibovány hory doly, mezi jiným i výhodný pevný internet. Vypověděli jsme tedy stávající smlouvu, proběhla výpovědní doba a dnes nastal ten den, kdy měla být provedena výměna poskytovatelů. Údajně naprosto jednoduchá, dostaví se technik, učiní cosi a ještě ten den už poběží internet po novu.

Jo, když ptáčka lapají....prodejce memoruje to, co mu nadiktovali, potom má nastat součinnost externího montéra a jejich technika a ta, kdo ví, proč, nenastala. Prý 2-3 dny potrvá, než se technik od montéra dozví, že je vše připraveno, v pořádku a je možné internet spustit. Ve skutečnosti je opravdu vše připraveno už dnes, nechápu, na co teď máme čekat 2-3 dny. A ani nechci, aby mi to někdo vysvětloval. Slíbili, tak mají dodržet a mě nezajímá, proč...to nefunguje.

Toto řešil prakticky celý den manžel. K tomu milion telefonátů, pár rozsypaných beden višní.. Líčil mi to už během dne do telefonu, pak ještě doma po práci a já jen opakovala "bez emocí, prosím, je po pracovní době, nechci už se vztekat, k ničemu to není, chci myslet na něco úplně jiného..." Jenomže to on neumí. A tak jsme v práci, i když nejsme v práci, a to se mi vůbec nelíbí. Po společném téměř dvacetiletém podnikání už bych v této minutě šla nejraději do důchodu.

Unaven psychicky, usnul manžel spánkem spravedlivých už v podvečer. To jen na chvilku (prý), aby se počátkem noci probudil, osprchoval a pokračoval.

Úplně jiný den jsem měla já. Jiný než on a jiný než obvykle. Obvykle sedím v kanceláři, papíruju, pojíždím sem tam, vyřizuji různé pochůzky po úřadech... Ale pak přijde čas višňový (dříve i čas jahodový a v zimě čas řezu ovocných stromů) a ze mě se stane šťastný manuál (tedy dělnice v zemědělství). Částečně z nutnosti, ale hodně z radosti. Pro mě je to relax, když se můžu věnovat jedné pracovní operaci (dnes sklizni višní) a nic jiného mě v té chvíli nezajímá. Moje máma vždycky nešťastně říkala "na tohle jsi musela tak dlouho studovat?" Studium není všechno, studovaný bez znalosti praxe je směšný a práce s podřízenými nikdy není na škodu.

Možná nevíte, jak se višně sklízejí. Asi si teď myslíte, co blbnu, co z toho dělám vědu. Ale ono se i v zemědělství hodně změnilo a stále mění. Ještě před třemi roky jsme na višně zaměstnávali tak 40 brigádníků, většinou studentů a důchodců. Starání s tím bylo moc a moc. Pracovní morálka a výkony s postupujícími roky a zhoršující se fyzičkou lidstva jdou rychle dolů a tak v tom bylo sice hodně nostalgie, ale hlavně čím dál víc problémů. Bylo to vždycky hezké období. Přišli noví lidé, mladí, rozjívení, veselí, ti staří na ně bručeli, ale mělo to svou atmosféru. Až do doby, kdy výkupní ceny višní klesly na pětinu a ač to hrozně vypadá, každé sáhnutí na višeň v době sklizně byl okamžitě prodělek. Ten rok nás konečně nakopl, abychom opustili romantiku ruční sklizně a zakoupili jsme setřásač. Pro ilustraci - strom, který ručně češe jeden pracovník dejme tomu hodinu, je pomocí setřásače sklizen za 3 minuty. Opravdu, nekecám, fakt. Stroj včetně odvážení ovoce obsluhuje 10 lidí. Stromů jsou tisíce, ruční sklizeň trvala měsíc, mechanizovaná dva týdny. Je ještě mnoho dalších výhod mechanizované sklizně, ale už vás nebudu zatěžovat.

Já jsem dnes celý den rozvinovala plachtu, na kterou se višně setřásají. Takhle ten zázrak vypadá.

(snímek je převzatý ze stránek výrobce http://www.hrot.cz/vyroba/setrasac/setrasac_main_cz.htm, je maličký, pokud by byl zájem, nafotím, až budeme sklízet pozdnější odrůdu)

Domů jsem přišla samozřejmě taky unavená, ale kdybych měla volit mezi fyzickou a psychickou únavou, jsem jednoznačně pro tu první. To si totiž člověk po návratu z práce vleze do sprchy, pak si sedne ke kávě a něčemu na zub, třeba mu i klesne hlava...a po krátké době je fit. Fit, aby mohla (ta člověk) nastoupit druhou směnu - připravit večeři, uvařit na druhý den, trochu uklidit, obejít hospodářství....znáte to. A pak je tma a jedna je ráda, že už všichni spí a ona může konzumovat tu svou drogu zvanou blog a mail...

Můj letní relaxační salon


Goro se chystá nocovat venku (mohl by, kdyby...v noci tak pečlivě nehlídal - řve jako magor)


Zítra bude zase jiný den, tak se na něj půjdu vyspat. Jsem unavená, ale jinak než manžel.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 danielinama danielinama | Web | 3. července 2012 v 8:25 | Reagovat

Tak s tou únavou Tě chápu, ta fyzická je mnohdy lepší..... Mechanizace je zajímavá věc, sice člověk tuší, že dnes se už ani ovoce nesbírá stejně jako dřív, ale v praxi si to zase neumí tak představit.

2 Jarka Jarka | Web | 3. července 2012 v 9:12 | Reagovat

Tu sklizeň višní, určitě Katko, nafoť. Vůbec nemám přehled, jak se co vlastně v dnešní době dělá a toto je pro mě novinka. :-) Tvůj relaxační salonek pod lipou, se mi moc líbí a to, že je únava po dobře vykonané práci lepší, než ta papírová-kancelářská, je jasné jako facka. ;-)

3 MirekČ MirekČ | Web | 3. července 2012 v 9:25 | Reagovat

16 let jsme provozovali malou ruční pekárnu. Hádej kdy se stávaly všechny poruchy? Ano, ve dvě hodiny v noci! :-)

4 Alis Alis | Web | 3. července 2012 v 10:13 | Reagovat

Ahoj Katy, o mechanizaci na sklízení višní jsem do teďka neměla ani potuchy:) Těchnika jde pořád dopředu!! Měj se moc hezky  a užívej si sluníčka!!!

5 Katka Katka | 3. července 2012 v 11:49 | Reagovat

[3]: Jj, tak to funguje všude. U nás nastává poruchy v okamžiku, kdy má mechanizátor dovolenou. Jenomže my fungujeme prakticky pořád, takže jsme pořád ve střehu.

6 Daniela Daniela | Web | 3. července 2012 v 14:43 | Reagovat

Takže tá cena 4 eurá za kilo čerešní alebo višní je priamo úmerná práci a vynaloženým nákladom okolo nich? To je fakt, taký ovocný strom zarodí iba raz do roka a po ostatný čas sa treba okolo neho stále starať.

7 Katka Katka | 3. července 2012 v 19:40 | Reagovat

[6]: Za višně mi to přijde dost, ale pokud ty třešně jsou tak pěkné jako jsou Kordie, odpovídá to. Za Kordii, pokud se urodí, což je jednou za X let, protože je citlivá na mráz, se výkupní ceny pro nás pohybují okolo 2 EUR.Jenomže to bylo před cca 3 lety, od té doby vždycky zmrzla.
Krdie vypadá takhle: http://www.garten.cz/a/cz/6825-prunus-avium-kordia-tresen-chrupka/

8 Katka Katka | 3. července 2012 v 19:42 | Reagovat

[7]: A s tím staráním máš naprostou pravdu - rok se staráš, sklidíš, až 6 měsíců skladuješ, prodáš a až 40 dní čekáš na splatnost.

9 Zuzina Zuzina | 3. července 2012 v 21:15 | Reagovat

Já o zemědělství v posledních letech říkám, že není problém (i když občas i nějaký je) vyrobit, ale včas a výhodně prodat (jak v ŽV tak RV). Ten stroj bych ráda viděla v akci - je jenom na višně? Mají něco i na "trhání" rybízu (ale také jsem ho neviděla pracovat)    ....to bych možná tu naši úrodu, která zbyla po zásahu oveček i zpracovala. Chystám se na marmeládu z višní, snad neustávající bouřky něco nechají. Zatím to u nás doma docela jde, ale dnes v HK to bylo hrozné, ani jsem nevěděla, zda se vůbec dostanu domů a tak jsem marně čekala, že to bude lepší. Brala jsem autem na nádraží dvě dojíždějící kolegyně, v centru nešel ani jeden semafor, stěrače skoro nestíhaly....ale dojela jsem. Tolik bouřek během 24 hodin ještě nepamatuji, snad nenadělají velkou škodu. Ani nevím, co bylo ve zprávách, nedívala jsem se, nechci slyšet negativa. Stále se kolem dokola honí klikyháky po obloze, i rachot je slušně dimenzovaný, zatím nám jde proud - jinak to je hrůza, máme vlastní studnu a to jsme pak i bez vody....ale budeme myslet pozitivně, jednou bouřky ustanou (na nějaký čas), opět vysvitne sluníčko....Tvých 24 hodin hodin s manželem má asi i kladné stránky - naši známí spolu i pracují, ale já si to nedovedu představit, a jsou spokojení. Na podnikání asi nejsem ten správný typ, ani pro manžela by to nebylo to pravé. Naštěstí s tím ani nezačínal, i když mu brácha vysvětloval pozitiva - časem se ukázalo, že to jeho podnikání nebylo to pravé ořechové.... Koukám, že jsem se nějak moc rozepsala, raději toho nechám. Přeji všem klidnější noc a věřte, určité bude lépe:-).On se ten letošní čínský vládce Drak unaví :-))

10 Babeta Babeta | Web | 3. července 2012 v 22:54 | Reagovat

Páni, on už někdo vymyslel stroj na setřásání višní - no to je super, pokrok jde stále kupředu. To jsem vůbec netušila. :)
Tvůj letní relaxační salon se mi moc líbí.

11 Daniela Daniela | Web | 4. července 2012 v 19:54 | Reagovat

[7]:Nevyznám sa v odrodách, ani som tie čerešne a višne veľmi neskúmala. Tá cena ma odradila natoľko, že som sa o ne bližšie nezaujímala. Dnes ráno som videla v Bille za 4,99 eur. Tie za štyri som videla pred týždňom na trhu. Tie Kordie vyzerajú nádherne, len či sú aj bez červíkov?

12 Katka Katka | 4. července 2012 v 20:40 | Reagovat

[11]: Bez červíků jsou - když se dobře ošetří. Bez chemie už nejde dnes nic.

13 Amelie Amelie | Web | 5. července 2012 v 1:12 | Reagovat

Relaxační salon bych taky ocenila:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama