Lásky princezen kuronských

24. července 2012 v 20:09 | Katka |  Naše Paní Božena Němcová

Jméno Kateřiny Zaháňské je známé. Je to paní kněžna z Babičky.
Ale proč byla Zaháňská, když byla Ratibořická, proč kuronská princezna?
O ní a jejích sestrách je kniha Otomara Dvořáka.
Je to čtení romantické i dramatické, historické i téměř detektivní. Hlavně je to moc hezké.

Kuronsko bylo knížectví na území dnešního Lotyšska. Jeho posledním vládcem byl Petr Biron, otec čtyř princezen kuronských. Nejstarší z nich byla Vilemína Kateřina Zaháňská. Zaháňská proto, že vévodství zaháňské (na území Slezska) dostala od svého otce. Majetek Petra Birona byl tak rozsáhlý a rozmístěný po celé Evropě, že zabezpečil všechny čtyři dcery pro celý život. Za to, že postoupili Kuronsko Rusku, dostávala vévodkyně Dorothea (matka princezen kuronských) od ruského cara velmi štědré doživotní roční odstupné.

Všechny čtyři princezny vedly dramatický život s mnoha milenci, dětmi přiznanými i nepřiznanými, schovankami, politickými styky...svými názory často ovlivňovaly dění v tehdejší Evropě. Dora byla dlouholetou milenkou strýce svého manžela, francouzského ministra zahraničí Talleyranda, Vilemína (my ji známe spíše jako Kateřinu) jako milenka Metternichova byla tomuto často platna svými jasnými názory.

Klemens (Metternich) jí psal:"Připravila jsi mi víc trápení, než by byl celý vesmír schopen kdy napravit. Oloupila jsi mou duši o všechna útočiště, zničila jsi mou existenci v okamžiku, kdy je můj osud spojen s otázkami, které mají řešit budoucnost celých generací. Jak se mám soustředit? Celý jsem ochořel, mně srdce usychá, mám horečku a nespím. Netušil jsem, že jsi tak krutá a necitelná. Chceš-li mne odvrhnout, řekni to otevřeně, snad to přežiji."
Okamžitě odepsala:"Urči hodinu a místo, kde se sejdeme. Musíme si ujasnit, co od našeho vztahu očekáváme."
(Metternich žárlil na Alfreda Windischgratze, byl ale ženat a svoji ženu opustit nechtěl a taky nikdy neopustil:))

Johana upadla v nemilost útěkem za svým milencem z herecké společnosti. Dora, jejímž biologickým otcem sice nebyl Petr Biron, ale ten ji přesto uznal za svou dceru a miloval ji, měla vzpurnou povahu. Její nelegitimní dcera byla podle některých pramenů a v knize je to i tak líčeno, dána na vychování kočímu Vilemíny Hansi Panklovi. Po matce zdědila povahu i krásu.

Popisy mně známého kraje - Ratibořic a okolí - mi byly velmi milé. Prolínají se zde obrazy tak jak je známe z Babičky i ze skutečnosti. Osudy Viktorky, komtesy Hortenzie (v knize Kláry), babičky Magdalény Novotné, Panklových dětí, písaře Leopolda...

Pustili se napříč údolím, rozkvetlými loukami, mezi nimiž se vinula říčka Úpa. Anglický park dostával plánované obrysy, důmyslně rozmístěné skupinky stromů, vybrané osobně Vilemínou podle tvaru korun a zbarvení listí, zejména liliovníky, americké jasany a kanadské jedlovce už dorůstaly do střední velikosti a vytvářely malebné ostrůvky v moři trávy. Cestičky vysypané bílým pískem se mezi nimi vinuly jako hadi, křížily se a opět rozbíhaly, překračovaly vodní tok po dřevěných můstcích a terasovitě stoupaly do okolních, původním lesem zarostlých svahů. Když se ohlédli, mohli za sebou na návrší spatřit zámeček vypadající ve své malebné jednoduchosti jako bělostná krabička na šperky. Čisté empírové linie nezdobených stěn hledících do údolí dvěma řadami zeleně natřených okenic přiklápěla shora jako víko šedá valbová střecha, na níž překvapivě seděl střešní altán se šesti komíny.
(I dnes je všechno toto stále krásné.)


Tato kniha rozhodně stojí za přečtení a přede mnou je dalších několik titulů Heleny Sobkové, které s touto tematicky souvisejí a jak píše autor v poděkování, byly i významným zdrojem fakt, která použil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | 24. července 2012 v 20:45 | Reagovat

Á, ty jsi poslouchala v neděli v rádiu opakování Stopy, fakta, tajemství....což?
Taky jsem to poslouchala a ta kniha mne dost zaujala. Tu tezi že Božena Němcová byla dcerou Dorothey, ne Kateřiny Vilemíny, protože ta po utajeném porodu nemanželské dcery díky ne zrovna umění znalé porodní báby další dítě mít nemohla jsem slyšela už v Toulkách českou minulostí. Tam byla věnovány tomuto pátrání celé tři díly. Už podle obrazů jak Terezie Panklové tak jejího muže, kteří byli oba malí, kulatí a blond  a obrazů jejich dalších dětí je jasné že Barunka, nebo také Betty je úplně něco jiného. Vysoká, štíhlá, černovlasá....aristokratického vzhledu. Bylo to oboje velice pěkné povídání a zkusím se po téhle knize poptat v knihovně.

2 VendyW VendyW | 24. července 2012 v 20:48 | Reagovat

P.S. Už teď jsou mi svou svobodomyslností a chytrostí a nedbáním na konvence a protokol své doby všechny kuronské princezny strašně sympatické....

3 Babeta Babeta | Web | 25. července 2012 v 0:08 | Reagovat

Tak už vím, do čeho se začtu za dlouhých zimních večerů... :)

4 signoraa signoraa | Web | 25. července 2012 v 11:33 | Reagovat

Mám takové knihy moc ráda a určitě se po ní poohlédnu - děkuji za báječný tip.

5 Katka Katka | 25. července 2012 v 20:51 | Reagovat

[1]:[3]:[4]: Určitě se vám bude líbit.
"Už teď jsou mi svou svobodomyslností a chytrostí a nedbáním na konvence a protokol své doby "- to je ONO!

6 Amelie Amelie | Web | 26. července 2012 v 19:02 | Reagovat

Takové knihy mám ráda. Jen mi chybí čs.

7 Daniela Daniela | Web | 27. července 2012 v 7:06 | Reagovat

Keď som ako desaťročná čítala Babičku, veľmi dobre som si vedela predstaviť miesto, kde sa dej knihy odohrával. Nikdy som tam naživo nebola a dnes si už ani opisy z knihy nepamätám. Radšej sa nebudem chváliť tým, na aké pasáže z inej verzie Babičky si spomeniem ešte aj teraz :-(

8 impermeable impermeable | Web | 22. června 2015 v 14:01 | Reagovat

rilex půjčky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama