Léto na Kuksu

10. července 2012 v 21:42 | Katka |  Kultura
V něděli začal 3. ročník festivalu Hudební léto Kuks. http://www.hudebniletokuks.cz/

Prezident festivalu Mgr. Vít Havlíček je spolužák mé dcery. Těžko se dostával ke studiu na konzervatoři, kde si zvolil královský nástroj - varhany. I proto je mi festival milý. Mám radost, že si Vítek svoji touhu nenechal vzít a dokázal si ji prosadit. Dnes je varhaníkem královédvorského kostela Sv. Jana Křtitele, zakladatelem a sbormistrem Královédvorského chrámového sboru. Činný je na mnoha jiných místech http://www.kchs.cz/?sbormistr,29

Hostem zahajovacího koncertu je vždy osobnost mezinárodního významu. Loni to byl houslista Václav Hudeček, letos rovněž houslistka- Gabriela Demeterová.

Že byl koncert nádherný, to určitě nemusím zdůrazňovat. Na naše nervy pocuchané neustálými bouřkami to byl hotový balzám. Podivné bylo to, že ačkoliv kostel Nejsvětější Trojice, kde se koncert konal, není velký, přesto nebylo plno. Dokonce i mnohá místa, označená RESERVÉ, byla volná, přístavky také. Stejné to bylo i loni. Vzhledem k tomu, že festival je sponzorován kromě jiných i Královéhradeckým krajem, nebylo vstupné drahé (180,- Kč) a přesto... Že by slabá propagace? Nebo už lidé nemají smysl pro krásno? Jejich škoda.

Poslechněte si alespoň malou ukázku. A vnímejte, jakou sílu má hudba, interpretována touto na pohled drobnou a křehkou ženou. http://www.youtube.com/watch?v=yiCukw97J1c
Stejně jako mnozí jiní umělci se ani Gabriela Demeterová nezříká spolupráce s interprety populární hudby. Někteří umělci nemají tento způsob prezentace tzv. vážné hudby rádi....já nejsem umělec ani hudební teoretik, a tak mi to nevadí. Naopak. Myslím, že tímto způsobem se alespoň něco o krásné hudbě dovědí lidé, kteří by na klasický koncert nikdy nešli. A je to dnes taková "móda." Takhle interpretují Antonína Dvořáka skupina Sto zvířat se sólistkou Gabrielou Demeterovou: http://www.youtube.com/watch?v=cfRgOkS6nqc&feature=related

Zpočátku mi Gabrielina podoba trošku splývala s tváří další "velké ženy vážné hudby" Magdalénou Koženou.


Tu mám taky moc ráda. Nejen pro její zpěv, ale i pro její vystupování. Naposledy jsem její příjemný hlas, tentokrát bez zpěvu, zato s brněnskou intonací, poslouchala v pořadu Stříbrný vítr 7. 7. 2012. Nechcete si taky poslechnout?

A dostala jsem se tzv. oslím můstkem k mému nejoblíbenějšímu médiu - Českému rozhlasu, konkrétně ke stanici ČRo2 - Praha. V práci ho poslouchám celý den a po večerch si k háčkování vybírám oblíbené pořady v rozhlasovém archivu. Jaký je váš vztah k rozhlasu? Já mám dojem, že je na rozdíl od TV daleko méně rušen reklamou, ráda poslouchám názory chytrých lidí ráno v Jak to vidí, Hvězdný prach uváděný Jaromírem Hanzlíkem, My dva a čas v So dopoledne Hanky Švejnohové, noční četbu na pokračování, při které se tak hezky usíná, Noční Mikrofórum, uváděné různými známými osobnostmi (Zora Jandová, Vlastimil Harapes, Ondřej Kepka, Gabriela Vránová) i toho Gotta, kterému se splnilo přání a "stal diskjockeyem" :) a další a další pořady.

Dnes večer jsem poslouchala detektivní hru Emila Vachka: Muž a stín. Takovéto pořady bývají v archivu jen a dočasně a pak mizí...

Jsem zvědavá. Zajímá mě, jestli se svou láskou k rozhlasu nejsem menšina. Abych ukojila svoji zvědavost, připojuji anketu. Sdělíte mi, jestli vůbec posloucháte rozhlas a zda jej preferujete před televizí? Už teď jsem zvědavá, jak to dopadne.

Za odpovědi už teď děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Rozhlas versus Tv?

Preferuji ROZHLAS 55.6% (5)
Preferuji TELEVIZI 44.4% (4)

Komentáře

1 zuzina zuzina | 10. července 2012 v 23:31 | Reagovat

Rádio poslouchám ráda, manžel vlastně také /a celý den/. V práci se musím soustředit a také PC rušilo signál /tak to nejde..../- v autě mám naladěnu stanici ČR HK /tam bych bez rádia měla "absťák"/. Mám ráda sobotní přímé přenosy z divadla od hasičů /Tobogán/....a jako malá jsem měla ráda Kolotoč /a někdy si ho poslechnu i dnes/. Babička měla nemocné oči a tak rádio poslouchala hodně a tím jsem si zvykla i já. Poslední roky však mám ráda doma klid /pokud je doma syn, tak poslouchá hudbu z PC/. Na soukromá rádia si moc nepotrpím - tím však neříkám, že jsou špatná - vlastně je ani pořádně neznám....

2 Amelie Amelie | Web | 11. července 2012 v 0:55 | Reagovat

Holky poslouchají celé dny v pokojíčku rádio Blaník, já NIC. Od rána jedou Jendovy pohádky, večer má K. svou televizi a své filmy... a v noci chce mít klid...na mě už nezbývá...

3 VendyW VendyW | Web | 11. července 2012 v 7:57 | Reagovat

Hele ty chodíš poslouchat k nám za dveře, co? :-)....tady ten rozhlas hraje pořád, co je doma muž. Já mám raději ticho nebo si pouštím CD a mojí oblíbenou muzikou. Ale jinak o víkendech a svátcích tyhle pořady taky posloucháme. Čtení na dobrou noc mne seznámilo s několika skvělými knihami po kterých jsem pátrala, ale nedopátrala se, pak s jednou kterou jsem v knihovně našla a nakonec jí viděla i zfilmovanou. A ještě jsi zapoměla na Rádio noc, Toulky českou minulostí, Meteor, Šťastnou cestu, na Pardubickým rádiu Tandem s Rosákem.....Jasně Tobogán, Kolotoč a další a další. V mezičase telka, ale teď o prázdninách ani to ne, jen někdy mrknu na zprávy a pak jdu většinou psát na blogy anebo další mou lásku čtení.

4 Jarka Jarka | Web | 11. července 2012 v 8:10 | Reagovat

Na rádio taky nedám dopustit, sotva ráno rozlepím oči už ho zapínám, ale poslouchám ČR1 - Radiožurnál. Docela pěkně hrajou, ale hlavně mají každou hodinu zpravodajství, takže mám přehled o tom co se děje a jaké bude počasí. Když jsem ráno vstávala do práce poslouchala jsem Radiožurnál ranní, kdy jsou zprávy každou půl hodinu a každou čtvrthodinu zapípá časové znamení, jsem prostě člověk, který má rád přehled o tom co se děje právě teď, proto mám taky v televizi nejraději zpravodajskou stanici ČT24. :-))

5 Natty Natty | Web | 11. července 2012 v 8:14 | Reagovat

Katko, já rádio vůbec neposlouchám, mám takové krásně červené, které jsem si přála a přesto "stojí". Ale ráda vzpomínám na "mládí", kdy jsme poslouchali rádio, v neděli pohádku a večer vyprávění. To už je dávno. Nemiluji ani TV a dívám se maximálně na jeden pořad a většinou u něj usnu - jsem skřivan. Nejraději poslouchám ptačí zpěv, ticho lesa a šum vody. Pěkný den.

6 danielinama danielinama | Web | 11. července 2012 v 14:25 | Reagovat

Pro mě je asi nejlepší spojení vážná hudba a klasický balet, na koncerty zase tolik nejsem. Rádio moc neposlouchám (a i televizi nějak moc nesleduji), ale to možná bude i tím, že  nepotřebuji zvukovou kulisu.

[5]: Jsme na tom hodně podobně, sice u televize neusínám (tedy obvykle), ale jak něco končí později jak v 23.00 hod., tak to už ani dobrovolně nerozkoukám.

7 danielinama danielinama | Web | 11. července 2012 v 18:31 | Reagovat

Tak teď jsem se ještě inspirovala a koukla na nabídku ČRo2 a našla četbu na pokračování Helena Sobková: Dorothea, vévodkyně Turonská (upřímně řečeno nechápu proč nemají Kuronská, když to Sobková používá...), ty její předchozí dvě knihy jsou opravdu skvělé, tohle čtení (zatím jsem si poslechla jen 1/5) mi přijde takové románovější.Poslouchá se to dobře, ale přece jen jsem trošku zvyklá používat víc smyslů, ale možná má svůj účel, že to dávají ve 22.OO hod. tedy v noci.Obecně se mi ale pořady s mluveným slovem líbí, hlavně tedy jako kulisa v autě když jsem spolujezdec.Nicméně knihy zatím vedou.A ty dvě předchozí knihy Sobkové doporučuji, pokud máte rádi zajímavě napsané biografie, ta o B. N. je téměř detektivní :-)

8 Katka Katka | 11. července 2012 v 18:55 | Reagovat

[7]:Tak právě na tu Sobkovou o BN se chystám už dlouho, protože BN mám moc ráda nejen pro její Babičku, ale jako ženu. Asi by se jí líp se svou povahou žilo dnes, vytrpěla si...Teď se mi náhodou dostala do ruky kniha, jakoby to byla předmluva k těm, na které se chystám - Lásky princezen Kuronských. V nabídce ČRo mají určitě chybu. Taky se to moc hezky čte. Je to právě o té Dorothee, jejích dcerách, z níchž jedna snad prý mohla být matkou BN....

9 danielinama danielinama | Web | 11. července 2012 v 19:13 | Reagovat

[8]: Já jsem o B.N. četla zajímavou knihu, bohužel už si na jméno nevzpomenu a ona, no nevím jak přesně to napsat, ale dá se říct, že možná povahově opravdu seděla do rodiny Kuronských, nevytrpěla si jen ona, ale najspíš i Němec, předpokládám, že by její chování nepřekousl ani leckterý dnešní muž :-)Tím ji ale nechci nějak zpochybňovat, musela být zajímavá osobnost i skvělá spisovatelka. A bohužel šťastná nebyla ani Kateřina Zaháňská, to je taky zajímavý životopis. Žena, která si v tehdejší době mohla žít téměř po svém a s velkým majetkem, což bylo téměř nevídané...

10 Babeta Babeta | Web | 11. července 2012 v 19:22 | Reagovat

Neuvěřitelné, jak jedna houslistka dokáže zkultivovat Sto zvířat :D
Dvořákovo Largo se mi v tomto provedení opravdu líbilo. :) Ano, hudba je buď dobrá a tudíž nadčasová, a citlivě provedená nová aranž tudíž nevadí. A pak je hudba špatná a té už nepomůže nic. :D
U nás doma nedáme dopustit na stanici Praha. S malými pauzami je u nás puštěná od rána do večera. :) Tahle stanice je opravdu milým společníkem. Krom toho, že se tam občas i něco chytrého dozvíme. Baví mne při poslouchání rádia pracovat v kuchyni.
Nejradši mám: Stopy fakta tajemství, Hvězdný prach,  Lenošku Ivo Šmoldase, Tobogán, Kdy to bylo, Vzpomínání malíře Anderleho; manžel nevynechá jediný díl Toulek Českou minulostí,  no a nedělní pohádka – to je u nás už přímo tradice. Dojíme – a posloucháme. :)
Taky se teď každý večer těšíme na pokračování o vévodkyni Kuronské.
Tohle rádio opravdu vytváří domáckou pohodu, kterou mám ráda. Rádio jsem hodně poslouchala jako holka u babičky – měla ho zapnuté vednevnoci, k stáru už špatně viděla a vpodstatě krom našich návštěv bylo jejím jediným společníkem.
Na televizi u nás koukám jenom já, ale od té doby, co jsem si založila blog, tak už na ni nemám ani čas, ani chuť. :)
Ale ankety se nezúčastním, protože osobně nepreferuji rozhlas nad televizí, ani obráceně. Každé z těch médií má něco do sebe a když mám chuť, vždycky si vyberu.

11 Katka Katka | Web | 11. července 2012 v 20:54 | Reagovat

Máte stejný rozhlasový vkus jako já. A co u pohádky? Usínáte stejně jako já?:(

12 Babeta Babeta | Web | 11. července 2012 v 23:26 | Reagovat

[11]: Anoooo....!! :D Já někdy, když si k ní neprozřetelně lehnu... :D A manžel...ten se mně poměrně pravidelně ptává, jak to dopadlo...? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama