Jonathan Livingston Racek

18. srpna 2012 v 22:00 | Katka |  Knížky
Autor: Rochard Bach
Název knihy: Jonathan Livingston Racek

Rackové ...na tento svět byli přišli, abychom jedli a snažili se přežít co nejdéle...
To je celý úděl racků.
Všech.
Až na jednoho - Jonathana Livingstona Racka, který miluje létání a nerespektuje, že rackové nelétají vysoko, nelétají za tmy, nelétají v obratech...
Trénuje usilovně až dokáže to, co si předsevzal.
Hejno nesdílí jeho radost z létání, nechce ho následovat, potrestá ho, obrátí se k němu zády a Jonathan se stane psancem.
Trénuje osamoceně a dosahuje stále lepších výsledků.
...................................
Kniha, kterou na první přečtení, které i tak pomalému čtenáři jako jsem já zabrala jedno dovolenkové ráno, mnou určitě není dokonale pochopena, to bych ji musela číst pomaleji a vícekrát. Přesto v některých momentech poznávám i sama sebe :)

Je to podobenství života s touhou po svobodě, tvoření, lásce v protikladu s kolektivismem, průměrností, masovostí, obyčejností.

Novela amerického spisovatele byla vydána v r. 1970. Zajímavostí je, že v sovětském bloku byla zakázána a šířila se samizdatem. U nás byla přeložena v r. 1984.

S údivem zjištuji, že tato bajka byla v r. 1973 i zfilmována a na ČSFD je dokonce hodnocena osmdesáti procenty. Prý v ní "hrají" pouze ptáci a vše dokresluje krásná hudba Neila Diamonda. V Americe byl po uvedení strhán kritikou, zatímco v České republice se stal symbolickým kultovním filmem.

Jestliže jeden z diváckých kritiků se vyjádřil takto, mám chuť po filmu pátrat:

Tak se mě konečně podařilo vidět tento dnes celkem těžko sehnatelný film. No přátelé prostě nádhera, na pozadí jakési úchvatné přírodní scenérie, má divák, možnost sledovat v tomto neuvěřitelně citlivě-melancholicky laděném filmu život racka jménem Jonathan. Režisér Barlett tu obohacuje půvabné záběry myšlenkami jednak o svobodě, ale také třeba o vzájemné lásce a tolerantnosti. Celé je to pojato a divákovi tu servírováno jako takový působivý obraz, který je zde navíc podmalován opravdu krásnou melancholicky-zpívanou hudbou od amerického zpěváka a skladatele Neila Diamonda. Záběry na ptáky jsou skutečně impozantní:-) Nevím, ale mě se tento velice citlivý snímek s jakýmsi smířlivým poselstvím velice líbil, dokonce jsem překousl na takový to druh filmu i tu děsivě dlouho stopáž, po celý film jsem se rozhodně nenudil, a hodnotím ho tedy známkou nejvyšší.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yana Yana | 19. srpna 2012 v 9:08 | Reagovat

Film jsem viděla a byla jsem z něho unešena. Hlavní roli hrál racek a vedlejší další a další racci. Jak přikovaná k židli jsem sledovala jeho boj a jeho touhu po jedinečnosti a vymanění s z všednosti a ze zažitých předsudků. Patří k mým oblíbeným. A ta příroda, moře a k tomu úžasná hudba. Hned začátek tě vtáhne. A k tomu slova vypravěče, občas vhánějící slzy. Ó, ó, ó. Jeden z filmů na jehož poselství často myslím.

2 Katka Katka | 19. srpna 2012 v 13:27 | Reagovat

a kde?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama