Božena Němcová a Zaháň

24. září 2012 v 22:00 | Katka |  Naše Paní Božena Němcová
Autorka Helena Sobková (*1931), vydáno 2001.

Do slezské Zaháně byl povolán Jan Pankl vévodkyní Dorotheou Zaháňskou zjara r. 1845.


Spolu s ním odcestovala do nového bydliště i manželka Terezie a děti Adéla, Gustav, Otto Vilém, Jan a Josef. Jan Pankl i zde pracoval pro vévodkyni jako štolba a Terezie jako pradlena a pomocná kuchařka.
V té době byla Božena Němcová již známa jako začínající spisovatelka.

(Hellichův portrét)

Do Zaháně brzy putovala i Marie Panklová, která pobývala v Praze u své sestry.
BN navštívila Zaháň dvakrát, v r. 1848 a 1850.
V r. 1856, rok po smrti milovaného syna Hynka, se podařilo poslat do Zaháně i Karla Němce. Němcová si od toho slibovala, že pobyt v cizině přivede Karla k odpovědnosti, neboť ten nebyl tak pečlivý student jako Hynek a měl stálé neshody ať už v zahradnickém učení, či v rodině nebo širší společnosti. V Zaháni dostal práci jako zahradník u mistra Teicherta, hlavního zaháňského zahradníka. Zdejší zámecký park patřil k nejkrásnějším parkům Evropy.


Korespondence Němcové s Karlem je zachována téměř celá a je tak krásným příkladem listů matky synovi, jaký by se sotva našel podruhé v světové literatuře. Vyzařuje z nich tak úchvatná láska a moudrost, tak něžná péče o nerozumného syna, tak srdečný a upřímný poměr matky k dospívajícímu slabému, vznětlivému dítěti, a jsou prodchnuty tak dokonale ucelenou náladou, stylizovány tak prostě a skvěle, že náleží k nejlepším literárním výtvorům.
(Václav Tille)


Matka Božena Němcová psala Karlovi dopis za dopisem a přála si ve stejném tempu dostávat zprávy od syna, chtěla sledovat jeho život daleko od domova. V dopisech ho stále nabádala, aby hlavně zůstal hodným člověkem, vážil si sebe sama, pokud chce, aby si stejně vážili ostatní jeho Ne dobrým se zdáti, nýbrž jím býti hleď. Čiň dobře, miluj pravdu a drž své slovo.
Nabádala ho a prosila, aby dbal o své zdraví. Obávala se, aby neonemocněl jako Hynek. Varovala ho před škodlivým vlivem kouření, nezdravé stravy, doporučovala otužování koupelemi nebo alespoň omýváním a masírováním prsou studenou vodou.
Psala mu o dívce, která by se jí byla líbila jako jeho partnerka. Chtěla tím udržet jeho mysl v tomto směru doma.
Snažila se ho vést k četbě hodnotné literatury svým příkladem. Psala mu o knihách, které sama četla - Dickense,Cervantese, Andersena..
Doporučovala mu literaturu vhodnou pro jeho profesi - přírodovědnou, ale vřele doporučovala i řeckou mytologii.
(Tady mě zaujal rozdíl oproti dnešku, kdy zahradnické učiliště není považováno za moc prestižní obor. Tehdy dobrý zahradník byl téměř umělcem, ale zároveň vynikajícím řemeslníkem s širokým rozhledem.)

Karlova povaha se ale moc nezměnila. Odepisoval nepravidelně, čímž matce působil starosti. Ta se pak obracela i na Panklovy, aby jí podali zprávu, co se děje, proč nepíší. I otec Josef často Karlovi domlouval. I jeho dopisy jsou láskyplné a výchovné zároveň.
Také v Zaháni měl Karel neshody. Ani v citovém životě si nedal poradit a zamiloval se do sestry BN Adély (řečené Aidy), což bylo pro celou rodinu nepřijatelné. Nedbaje matčiných rad kouřil, zadlužil se a po dvou letech pomýšlel na odchod ze Zaháně. Matka radila neodcházet nazdařbůh, věřila, že může získat na základě dobrého doporučení ze Zaháně výhodné místo v jiném zámeckém parku v Evropě - Berlíně, Postupimi, Moskvě, Erfurtu. V květnu 1856 odchází Karel do Postupimi.

Korespondence mezi BN a Zahání uvadala, až ustala docela. Důvodem byl nesouhlas rodiny s tím, že Němcovi vyjadřovali své vlastenectví, až za účast na pohřbu K.H. Borovského byl Jan Němec propuštěn ze zaměstnání u finanční stráže a rodinu živila BN psaním. V podstatě to stačilo jen na nájem a otop, ošacení a stravu jim často poskytovali přátelé jako almužnu.
Paradoxem je, že rodinní příslušníci takové vlastenky, jakou BN byla, pobývající v Zaháni se rozešli do různých měst a poněmčili se.

Ačkoliv byla matka často rozčarována z počínání syna Karla, jeho kariéra a osobní život se v podstatě vyvíjela tak, jak si Němcová přála. Po odchodu ze Zaháně Karel pracoval na mnoha místech, stále věrný zahradnickému povolání a získával znalosti i praktické zkušenosti. Pobýval postupně v Postupimi, Rájci-Jestřebí, Chlumci n. C. (Kinští), pražské Klamovce.
Vyučoval na zemědělské škole v Táboře, kde byl velmi vážen jako zahradnický odborník a studenty oblíben. Zde také zakládal vinice, sady i zahrady.


V r. 1896 byl jmenovám ředitelem Zemského pomologického ústavu v Praze- Troji. Hlavní náplní ústavu byla výchova ovocnářů; známé byly trojské sbírky odrůd ovocných plodin. Za vedení Karla Němce byl ústav prosperující, uznávanou institucí, která vychovala řadu odborně vzdělaných zahradníků a ovocnářů. Sám ředitel Němec se vypracoval ve svém oboru v autoritu, uznávanou v celých Čechách a jeho odborná činnost (včetně předešlého působení v Táboře) byla odměněna četnými medailemi a uznáními. Vedl ústav až do své smrti na jaře 1901.
(wikipedie)

Karel Němec je pochován na vyšehradském Slavíně vedle své matky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 25. září 2012 v 0:05 | Reagovat

Zajímavá kniha.
Ten vztah matky se synem mi zpočátku připomínal moji ex se synem. Bylo to až chorobné, jak ho hýčkala a řídila jeho cesty. Nakonec mu i našla v té sektě snoubenku.
Karel si tedy od ní asi nenechal moc poradit a to bylo nakonec dobře, že si uchoval volnost a něco v životě dokázal.

2 danielinama danielinama | Web | 25. září 2012 v 7:55 | Reagovat

Jistě zajímavé, ale zrovna tuhle knihu jsem nečetla. BN určitě děti milovala. Nějak se mi vybavuje z jiné knihy i list BN pro Karla z doby jeho působení v Zaháni, kde celkem negativně hodnotila rady pro Karla od Dorothey o kterých jí asi napsal. Dopis BN mi přišel takový otevřený, podobným stylem by asi bylo možné napsat dopis i dnes. Zdá se mi z tvého popisu, že nejen BN byla zajímavá osobnost, ale že podobné byly i její děti.

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 25. září 2012 v 9:07 | Reagovat

A zase jsem o něco chytřejší...ale dot mne překvapilo ta zmínka o Klamovce...když jsem tam fotila to povídání o historii parku tohle tam bohužel ani zmíněno nebylo. Jinak můj syn má taky čtyři roky zahradnického učiliště :). A máš pravdu v tom, že zámečtí zahradníci byli opravdu vážené osoby...

4 Jarka Jarka | Web | 25. září 2012 v 9:16 | Reagovat

Ó, jsem polichocena zmínkou o Táboře a zahanbena, že ač sama studentka zemědělské školy, o působení syna B.Němcové, jsem neměla ani páru.
Stejně, jako VendyW, jsem o něco chytřejší. ;-)

5 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 25. září 2012 v 11:41 | Reagovat

Kdyby bylo všechno v životě tak jednoduché a děti se vždy  řídily radami svých rodičů! Ušetřily by si starosti jak rodiče, tak děti. Někdy to ale jinak nejde, děti rodiče vážně neberou a musí si na to příjít sami. Většinou  pak ale dají rodičům za pravdu. V případě Karla to vlastně dopadlo dobře.

6 pavel pavel | Web | 25. září 2012 v 16:52 | Reagovat

[5]: Myslím, že naopak. Každej člověk, hlavně chlap, se má rychle odpoutat od rodičů, hlavně od matky. Nemyslím citově, ale být svůj, svobodný. Já byl od 15 let z domova kvůli studiu v jiných městech a myslím, že jsem i tak dopadl dobře.
Poslední dobou je u kluků tendence lenošit v maminčině hotelu.

7 Hanka Hanka | Web | 25. září 2012 v 20:45 | Reagovat

Úžasně zajímavé povídání, Katko. O téhle knize jsem nevěděla, určitě by stála za přečtení.
Mámy to odjakživa myslely dobře, ale se svými ratolestmi to někdy nemají lehké ... a nejspíš i naopak, záleží na úhlu pohledu.

8 Katka Katka | 25. září 2012 v 21:26 | Reagovat

[1]: To je zvláštní, jak to chápeme každej jinak. Mně to přišlo tak normální, současný, tak jak bych to cítila i já jako máma. Určitě bych podobný rady udělovala taky. A ty děti by mě neposlechly zrovna tak, jako Karel Boženu. V tom se, myslím, v historii nic nemění. Každá máma by ráda poradila, jak se vyvarovat chyb, kterých se třeba dopustila ona. Ale jak mi prozradila moje dcera socioložka, UKUŠENOST JE NEPŘENOSNÁ neboli lidově řečeno, KAĎEJ SI MUSÍ NABÍT HUBU SÁM, pak teprve uvěří. Od té doby, co jsem si tu obecnou pravdu uvědomila, radím minimálně.

[2]: Ano, ty dopisy mi přišly přesně takové, jako jsem citovala Tilleho. Hezké.

[3]: Asi to památkářům nepřišlo tak významné,

[4]: Mě závěr knihy, kde je pospána jeho profesní kariéra, hrozně potěšil. Škoda, že se toho BN nedožila. Byla by si zasloužila vidět svého šikovného syna na tak významných postech.

[5]: Ono to víceméně se všema normálníma dětma normálně dopadne. Jenomže my rodiče si myslíme většinou vejš a snažíme se, aby nedělaly stejné chyby jako my...a ony si musí natlouct, stejně jako my, aby pochopily.

[7]: Myslím, že je to pocelou historii lidstva stejné. Mámy to myslí dobře a děti si musí na vše přijít samy. Pak tomu teprve uvěří a déle v nich ta zkušenost zůstane. Knížka je kraťoučká, skoro samé dopisy a zajímavá.

9 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 26. září 2012 v 10:20 | Reagovat

Moc hezky napsáno, občas nám nejsou příjemné starosti, nabádání a směrování rodiny.I když ta to myslí dobře, ale my si chceme jít svou cestou, nakonec Karel byl úspěšný. Moc se mě líbí tvá poznámka o váženosti zahradníků, také já jsem pro myšlenku zakódovat si, že dobrý zahradník toť umělec, který přírodu nechce poškodit, jen ji mírně naformovat k potěše naší - návrhy zahrad a pak jejich uskutečnění. Je to dle mého mazlení - rodící se návrh a pak následuje dřina - uskutečnění, pak čekání co vše vzejde - vedení a cílení - neúnavné stálé opečování a tak i nekonečné dotváření započatého díla.

10 Katka Katka | 26. září 2012 v 12:59 | Reagovat

[9]: To jsi vyjádřila opravdu moc hezky.

11 pavel pavel | Web | 26. září 2012 v 20:24 | Reagovat

[9]: Taky mám rád zahradníky. Jeden je můj současný kamarád. Druhý měl vlastní zahradnictví, sice už zemřel, ale v Poděbradech zanechal po sobě jednu raritu, která existuje dodnes: květinové hodiny. Skoro známé jako pražský orloj.

12 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 26. září 2012 v 23:32 | Reagovat

[11]: Samozřejmě hodiny v Poděbradech znám a letos jsem se kolem nich také prošla. Ano smekám před zahradníky .....

13 pucelle pucelle | Web | 28. září 2016 v 5:59 | Reagovat

pujcka pro studenta :-D

14 dak dak | Web | 24. prosince 2017 v 23:43 | Reagovat

půjčka online úvaly :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama