Les Misérables - Bídníci

16. září 2012 v 7:37 | Katka |  Kultura
Námět Victora Huga byl zpracován už mnohokrát. Pro moji mámu bylo nejlepší zpracování (stejně jako Babička s Terezií Brzkovou) to s Jeanem Gabinem. Mně se líbila i ta novější filmová. Muzikál jsem viděla včera. Už před dlouhou dobou mi oznámila kamarádka, že jejich obec pořádá zájezd na toto představení a že mi koupila lístek. Moc jsem neregistrovala, kdy to bude a tak mě trochu zaskočilo, že to je už tuto sobotu. Nijak jsem se netěšila, protože plány jsem měla jiné.

Mám ještě v živé paměti, jak jsem stejným způsobem byla s nimi na Hello Dolly. Tehdy jely plné dva autobusy, parkovalo se asi 10 min chůze od Hibernie, a protože jsme nikdo nevěděl kudy, valil štrůdl husím pochodem za mladým starostou s ještě mladší starostovou - krásnou, novou, zavěšenou do svého novomanžela....no, pohled pro bohy. Když se náš nekonečný had vinul přes přechod, řidiči nervózně troubili.....bylo to komické, trapně otravné....vesničani na výletě.
Pak jsem si řekla: "Jsme trapní? No co! Když přjedou Pražáci na venkov, působí taky trapně. Mějme ze sebe legraci, ale buďme shovívaví. Prostě - každej jsme odněkud."

Tentokrát se podobná scénka nekonala. Parkovalo se hned u Goja Music Hall. No - tak vznešený název - nevím, proč se to nemůže jmenovat česky, ale taková hloupá podbízivá vlezdoprdelkovská doba holt dnes je... Horší mi připadalo, že všechno zde křičí: "Diváku, zaplatˇ, pojď k nám v počtu co nejhojnějším, sem, do naší Hall smontované z trubek a papundelku, usedni na tu nejlevnější židli, my ti v tomto (fórovém) svatostánku něco předvedeme a pak zas vypadni..."

Muzikál začíná, vesničan natěšen na celebrity zažívá další zklamání, protože z těch, kterými je premiéra díla nacpána, tam není ani jedna. Jeho rozčarování ale taje s tím, jaké výkony podávají neznámí zpěváci a postupně si vzpomíná, že jednoho poznal, je členem 4TETU, další se mu jevil talentovaně v Super Star (kdovíkolikáté), jiná nedávno porodila a ještě další nezapře svou maminku. Jak postupuje děj, divák jihne, protože je to čím dál hezčí, umocněno výbornou technicky dokonalou výpravou a triky. Když Javert skočí do stoky, chybí už jen puch, jinak je dojem dokonalý.

V druhé polovině představení už se srdíčko chvěje, jak je to působivé.

Píseň samotářky rozechvěje každou ženu, vzpomene si asi, že i ona trpěla kdys láskou k někomu, kdo miloval tu druhou a ona jim ve své zamilovanosti ještě pomáhala...jen pro tu lásku nezemřela, když to teď sleduje. No - zalovte v paměti...taky jste se někdy ptaly "Lásko má, má lásko, proč jinou máááš tak rááád?"
(Doma jsem si samozřjmě chtěla stáhnout co nejvíc z muzikálu, případně si ho objednat - a ono nikde nic moc není, ani ke koupi. To, co je na you tube nahráno někde zpod kabátu neposlušného diváka je nekvalitní, ale co naplat. Snad bude časem. )

Po Eponinině smrti v Mariově náručí pokračuje děj marným bojem na barikádách, kdy zemřou všichni kromě dvou hlavních postav. Hudebně je to nádherné. Já jsem byla okouzlena tím, jak každá, i ta nejvedlejší postava skutečně hraje svoji roli. Nikdo jen tak netrčí. Každý má své malé sólíčko a není tu jedno hluché místo, jeden nepovedený výstup, jeden falešný tón. Malý Gavroche svým odhodláním dojme každého a výkon klučíka, jehož jméno ani není nikde uvedeno, je obdivuhodný. Stejně mě uchvátil i Michael Foret v roli revolucionáře Enjolrase.


Hudební motivy z muzikálu mi nezněly v hlavě dlouho, protože celou cestu zpět se zpívaly v autobusu jiné hity. Od toho, jak "kuře krákoře" až po vyznání, jak "já chci žít non-stop." Holky vzadu, mladší i zralé se totiž znají nejen proto, že jsou ze stejných obcí, ale i ze společných břišních tanců, aerobiků, ringa a s tím spojených večírů a karnevalů....Pan starosta zpíval jak o život (nebo jak o ohluchnutí sousedek) a vůbec mu nevadilo, že má spíš hudební hluch než sluch a že jsou chlapi v menšině (asi tak 1:10) - no vlastně proč by mu to mělo vadit, že?

Kulturně ukojena jsem si ještě vykoledovala pozvání na dnešní oběd. A tak startuje nabitá neděle, kdy sebou musíme po ránu hodit, abychom něco udělali a stihli kolmo dojet na jejich krásnou zahradu ražniči a vínko.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ivet Ivet | Web | 16. září 2012 v 7:50 | Reagovat

Katko, "Píseň samotářky" je moje nejoblíbenější! -:)
Umím text zpaměti a když mě nikdo neslyší, zpívám jí spolu se zpěvačkou!-:))
Na Bídnících jsem byla na tom samém místě už před mnoha lety, žádný jiný muzikál se mi od té doby tak nelíbil!!
K tomu, aby ti lezl slastí mráz po zádech ti posílám moji oblíbenou zpěvačku, která zpívá "Samotářku"!
http://www.youtube.com/watch?v=RbnfFByHDpg&feature=related

2 danielinama danielinama | Web | 16. září 2012 v 9:09 | Reagovat

Bídníky mám ráda a to filmy i knihu, ale muzikál jsem neviděla. Já vlastně na muzikály vůbec nechodím, i když jsem si v nějakém celostátním shrnutí v jistém seriózním tisku přečetla, že právě Brno má nejlepší muzikálovou scénu :-)Ale věřím, že to zážitek musel být, protože právě o Bídnících se myslím nejvíc mluvilo jako o kvalitním představení:-)
No a zpívání v autobusu si pamatuji z dětských let, když jsme jezdili na zájezdy od mamky z práce. Tehdy jsem moc nechápala, jak se čtyřicátnice můžou chovat jako děti (věčně rozhihňané), no dnes už mi to dochází....

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 16. září 2012 v 18:19 | Reagovat

Vidíš nakonec bez STAR hvězd se to také líbilo. My si říkáme často s manželem kolik je amatérů a krásně zpívají. Většinou je v obsazení Star a nakonec přijede zástup.
Usmívala jsem se při vašem pochodu Prahou, no víš kolik lidí vám možná závidělo jak se družíte? V dobré partě je dobře. Jsi akční a to se mě moc líbí, jeden by vzdychal kolik práce dá podnikání a jak to tu čtu zvládáte vše na 1*** a ještě stačíte na svá hobby.

4 Jarka Jarka | Web | 16. září 2012 v 18:47 | Reagovat

Naživo jsem viděla jen jeden jediný muzikál a to "Jesus Chrit superstar". Tankrát jsme na něm taky byli v Praze ve Spirále, která už dávno nehraje a ani netuším, jestli na Výstavišti ještě stojí. My na hvězdy štěstí měli, hrál Kamil Střihavka, Dan Bárta i Bára Basiková a bylo to úžasné. Bídníky znám jen z filmu a je to krásný příběh, věřím, že muzikál umocněný skvělou hudbou, musel být nádherný.

5 Miloš Miloš | Web | 16. září 2012 v 20:16 | Reagovat

[4]: Kromě něj jsem viděl ještě Kleopatru, tu však spíše jen na pozvání při pobytu v Praze, sám bych na ni nešel. V Ježíši, hraném v Pyramidě, jsem viděl nastudování bez Basikové a Střihavky, pěkné bylo však i tak.

6 Katka Katka | 16. září 2012 v 20:57 | Reagovat

[4]:[5]:  Já jsem se Ježíše tak dlouho těšila, Střihavka tam byl a pořád zlobily mikrofony, bylo to nepříjemné a nezlepšilo se to ani po přestávce, což jsem považovala za velkou neúctu k divákovi a když byl klíčový výstup, tak ho celý zpíval úplně bez mikrofonu. Celkový dojem zkažený.

[1]: Ano, ano, to je pro nás romantičky jak dělané. Při té se dobře krasosmutní :) Bílá je dokonalá, Magda Malá byla přirozenější.

[2]: V Brně prý byla vynikající Mary Poppins, pátrám, ale už se nehraje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama