Nový (další) začátek

23. června 2013 v 7:05 | Katka |  Dokaž (si) to!
Už z nadpisu je patrné, že se v oblasti dosažení optimální váhy pořád nemám čím chlubit.

I přes svůj poměrně aktivní život, ne moc časté a pravidelné přejídání, snahy o vcelku zdravý a pravidelný jídelníček se výsledky nedostavují.

Já vím, proč:
- moje aktivity jsou sice každodenní, ale nejsou cílené, jsou to takové ty běžné a nutné záležitosti. KDYŽ jsem vlastním přičiněním před (hrůza - už) dvěma lety zhubla téměř 10 kg, tak jsem opravdu alespoň 5 dní v týdnu provozovala intenzivně něco z rychlé chůze, jízdy na kole, cvičení podle DVD, in-liny, plavání a k tomu každodenní ranní desetiminutové protažení stylem power jógy. A těšilo mě to, potřebovala jsem to, vadilo mi, když jsem nemohla...Teď se k něčemu takovému nemohu dokopat, JE MI LÍNO!
To je, myslím, hlavní příčina mého neúspěchu ve snaze dostat se na tehdejší váhu.

- pokulhávám v přísunu tekutin, nejlépě převařené vlažné vody. Neodolám kávě 4x - 5x denně).
Nepiju (skoro) oblíbený gin, vermouth, becherovku....apod. Nikdy jsem nebyla zpiťan, ale při různých setkáních jsem neodmítala. Naučila jsem se, že mi chutná sklenka vína, klidně třeba každý večer. Sklenka má 0,1 dl, někdy bývají dvě. To považuji za dobrou výměnu.

- denně vařím, nemyslím, že striktně podle příruček zdravého stravování, ale taky ne přímo nezdravě. Alespoň je to čerstvé a s vyloučením uzenin, bez hranolků, apod. Jím 4 - 5 x denně v mnohem menších porcích než dřív....Alespoň to Nerozhodný. Jenomže často v denním frmolu zapomenu, že jsem měla slupnout svačinku ve formě jogurtu, kousku ovoce nebo zeleniny....a upozorní mě až hlad. Pokud nestihnu zareagovat včas, což se stává, upozorní mě vlčí hlad a je zle - zpravidla na pochodu do sebe naházím páté přes deváté cokoliv, co mi přijde pod ruku. Bláhově se utěšuji tím, že jenom trošinku, ale těch trošinek je několik a můj žaludek se plní a těžkne....

- s nalezením uspokojení v blogování se prodloužilo moje vysedávání u NTB právě na úkor toho, kdy jsem cvičívala Nerozhodný


To, co vím o příčině svých neúspěchů, jsem si doplnila v příručce, na kterou mě upozornil můj internetový kamarád (nejsem si jistá, jestli si mohu dovolit takové označení, když se známe jen z několika konverzací, ale líbí se mi jeho životní styl), který mě požádal o upozornění na jeho text.

A tak upozorňuji.

ZDE si můžete přečíst shrnutí jeho vlastních zkušeností. Nenaleznete žádné konkrétní doporučení, jídelníčky, programy cvičení, ale srozumitelně na několika stránkách základní body - PROČ upravit jídelníček, PROČ se nedaří zhubnout a JAK na to. Podobných návodů jsou v literatuře, TV, rádiu, na internetu tisíce. Přesto pro mě je příručka Jaroslava Urbana přínosná. Je jednoduchá a srozumitelná, vychází z jeho vlastních zkušeností, je v ní několik skutečností, které jsem si dosud neuvědomovala.

Zvyk je železná košile, která mě škrtí, přesto ji stále nemohu, protože asi ani nechci Nerozhodný sundat, i když je příčinou nezdaru v oblasti přechodu na zdravý životní styl a tím úpravy vlastní váhy.
Tak si jdu alespoň převařit vodu k pití....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 23. června 2013 v 7:49 | Reagovat

Katy, to dáš! Chce to jen se do toho vpravit. A ak říkáš když se ti to podařilo tak ti to začalo scházet a ty ses na to těšila, to je ten základ. Hlavně to chce ne z musu protože to nejde nebo spíš to jde pomalu, ale protoo že se prostě spontánně rozhodneš a klidně nejdřív pomalu, cvičit nebo se hýbat a pak si přidávat. A když tělo přestane reagovat tak zase zpomalit. Ono si na ty dávky zvykne a přestane splupracovat, ale když mu to trochu "rozházíš" zase začne. S tím hladem to mám pravidelně o víkendech, to je trochu jiný režim než v týdnu, posunují se doby jídla, na něco pak ani nemám hlad a tak to vynechám a je to tu. Včera taky u Petra jelikož bylo fajn a povídali jsme si, nějak jsem ani nevnímala hlad. Dali jsme si skvělej pohár se sorbetů se šlehačkou a nějaké domácí limošky(já citronádu) a já pak při návratu dom začala až v autobuse šilhat hlady. taky to dopadlo tak, že jsem slupla k večeři 300g kuřecích filetů s rajčátky a okurkou a po tom ještě kus Nivy. Co se týče alkoholu ten tvrdý opravdu není moc dobrý je v něm spousta jalové energie, ale víno je dobrá volba. Já už leta letoucí si dávám k telce večer dvojku vína. Pitný režim to chce dodržovat, ten je taky jeden se základů, dávám si třeba čaje a to zelený nebo zázvorový, ten je v takových redukčním programech obzvlášť vhodný anebo šalvějový s mátou. Z čerstvých bylin co mám v bylynkovníku....je hlavní že o tom vůbec uvažuješ a že víš jaké chyby děláš, o to líp se ti to pak podaří odbourat. Držím ti palce ať se do toho pustíš s elánem a nesmíš zoufat že to nejde třeb tak jak by sis představovala, to je ta největší chyba.

2 Katka Katka | 23. června 2013 v 8:02 | Reagovat

Jj, díky za povzbuzení. Člověk VÍ, jen se zlomit :D Jedu na nákup na kole....první (tedy spíš miliontá první)vlaštovka :)
Já se tím nedrásám, ale bylo by to fajn.
Jak bylo s Čerfem?

3 mengano mengano | E-mail | Web | 23. června 2013 v 8:34 | Reagovat

[2]: To je asi nejdůležitější - nedrásat se tím:) Však ono to půjde a když ne, svět se přece nezboří.

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 23. června 2013 v 8:48 | Reagovat

Líbí se mi, s jakým nasazením k tomu přistupuješ. Hledáš u sebe chyby, které by mohly způsobovat to, že se nedaří. Příručku jsem prolouskala, našla bych i pro sebe nějaké podněty, jen to dodržovat. To je u mne vždy kámen úrazu. Vždy se do něčeho s vervou pustím, a po nějaké době - nejpozději do 3 měsíců - už povoluji, až přestanu. Takže sama neporadím. Vím jen, když je člověk hodně zamilovaný, tak to jde samo. Přeji hodně štěstí a případně piš střípky z toho, co opravdu pomohlo.

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 23. června 2013 v 9:54 | Reagovat

Příručku ráda skouknu, dík. Pomůže, i když mám systém už zajetý.
To je to - chtěla bys nesedět u PC; co Ti brání vyskočit, zhasnout ho a na půl hodinky si jít zaskotačit s "klukama". Pak sednout a máš jeden dobrej skutek ten den za sebou. Sobě pomůžeš s pohybem a psi jsou šťastní, že ač sami nemůžou, přesto paničku urvali ze sedící polohy. Chytni se něčeho a jeď nějakou chvílu: každý deko a metr se počítá. Je to pravda - denní zažitý pohyb se NEPOČÍTÁ. Až ten LUXUSNÍ, co nemusel být a byl. Vsaď na kníráčky, to je pohyb navíc. Atd. atp............. Moc krásný optimistický den posílám :-D

6 Katka Katka | 23. června 2013 v 9:57 | Reagovat

[2]: Už jsem pochopila, že Petr=Čerf :) a nejspíš budeš referovat, až tě přejde ten lesní vztek. U nás řádí taky. Včera jsem byla s miminama prvně v lese a taky jsem kulila oči :(

7 danielinama danielinama | 23. června 2013 v 10:10 | Reagovat

Kačko neboj, důležitá je motivace a chuť a tu máš :-)
Ale jinak, ono jde o to, že výživová - hubnoucí doporučení se rychle mění, co se považovalo za dobré před pár lety teď nějak výzkumy už nedoporučují takže:
Co se pohybu týče, tak se spíš doporučuje (pro hubnutí) věnovat pohybu dostatek času, ale necvičit každý den. Ideální je pohyb-volný den-pohyb-volný den. Myslí se tím intenzivní pohyb. Dokonce je prý úspěšnější pro hubnutí i cvičení a pak dva dny volna než např. intenzivní pohyb 5x týdně.(A pozor na stehna, u žen se nedoporučuje příliš tyto partie procvičovat, opticky se pak tloustne.)
TUK: Podle nejnovějších poznatků se prý hubne lépe pokud člověk přijímá dostatek tuků a to i živočišných. Je to asi šokující a působí to nelogicky, ale je to tak. Nicméně, když si uvědomíš, že tuková dieta se používá při léčbě cukrovky u dětí, které pak nepotřebují inzulin (u dospělých by prý zabrala také, ale je monotónní), tak se jedná o úpravu glykemie a ta s hubnutím souvisí.
VODA: příjem vody je důležitý, nicméně dle posledních poznatků je pro vedlejší efekt (hubnutí, pleť) absolutně nulový. Nadměrné pití zatěžuje ledviny. Ale tím rozhodně nechci říct, že se nemá pít dostatek vody.
Pravidelné jídlo: Toť otázka, zda opravdu zabírá. Toto doporučení vzniklo pozorováním stravovacích návyků štíhlých lidí. Ti opravdu jedí často, jinak mají totiž hlad. Štíhlí lidé mají rychlé spalování a rychle jim klesá hladina cukru v krvi s veškerými negativními důledky. Ovšem je otázka, zda tato doporučení zabírají i na lidi s jiným metabolismem. Proto je doporučována i možnost, že je vhodné tělo nenaučit na pravidelnost, ale jíst spíš nepředvídatelně, aby nezlenivělo. Jedním z doporučení je např. jeden hřešící den v týdnu, nebo jíst vždy jedno vydatné jídlo (ideálně oběd). Pravda je totiž taková, že člověk má tendenci jíst stále stejné množství kalorií a to bez ohledu na to v kolika dávkách ho sní. Naprostá hloupost je také doporučení nejíst na noc. Způsobí to opět problémy s glykemií.
Ono je těch nových věcí víc, teď si asi na všechny ani nevzpomenu :-)
Všechna dřívější (klasická) doporučení dobře zabírají na muže, výzkum rozdílů hubnutí u jednotlivých pohlaví je totiž až novějšího data, proto muži podle doporučení hubnou jednodušeji.

8 pavel pavel | Web | 23. června 2013 v 10:28 | Reagovat

Taky říkám že pitný režim. :)

9 Katka Katka | 23. června 2013 v 11:27 | Reagovat

[7]: Jejda! Děkuju za obsáhlý zamyšlení a dobře míněné rady. Suma sumárum se může všechno, ale s mírou (nebo s Mírou, jak píše Intuice :D)A to je v podstatě moje zásada. Všeho přiměřeně. Vždycky je rozhodně lepší něco (třeba i málo pohybu, malé omezení) než nic. Na vlastní kůži jsem ale poznala, že má-li pohyb působit, musí to trochu "bolet", musí se člověk trochu přemáhat. Takové to ježdění lážo plážo na kole, lázeňská procházka, zumba, aerobik apod, kdy se víc kecá než cvičí....to je na nic. Já osobně nedám dopustit na jógu (pro mě power), která výborně protahuje, nebolí po ní záda....a zpevňuje hlavně střed těla....a pak takový ty přirozený pohyby jako plavání, běh na lyžích, pak ty co nezatěžujou klouby - kolo, in-liny....Střídání zátěž - volno taky souhlas. Pitný režim - ano, ale taky nepřehánět kvůli ledvinám, to taky beru....
Nic se nemá přehánět. Ani moc ani málo jíst, cvičit, pít, milovat.....
A na to dojde, chci si ještě vypsat těch pár nových zásadních věcí, co mě v té příručce zaujaly a můžeme potom pokračovat v diskusi.
Jak jsem už Skrát psala - nehrotím to, ale štve mě, že jednou jsem to dokázala a teď jsem takový lenoch. Vím, že s tou tlouťkou to není tak tragický, že budu-li štíhlejší, nebudu krásnější ani sympatičtější, neulovím nový perspektivní protějšky, ale MNĚ bylo fajn, po těle i na duchu, tak to zkouším znovu a znovu, protože kdybych to nezkoušela, zaoblovala bych se do nezdravejch rozměrů a hlavně - KDY, KDYŽ NE TEĎ? Už nás nečeká nic lepšího, aktivnějšího, zábavnějšího, tak co nejvíc oddalovat chátrání :D

[8]: Jj, ten je třeba dodržovat :D

10 pavel pavel | Web | 23. června 2013 v 11:44 | Reagovat

[9]: Milování nad plán nikdy neškodí a navíc je u toho i potěšení. :D

11 Jitka Jitka | Web | 23. června 2013 v 21:54 | Reagovat

K tomu nemám co říct. Změnit životní styl není jednoduché, zvlášť, když v tom jeden lítá tolik let jako já. Je to řehole a jestli to zvládneš, jsi dobrá. Držím palce.

12 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 23. června 2013 v 22:39 | Reagovat

Pitný režim se snažím zvládat, jíst víckrát denně taky, zeleninu, ovoce. Pohyb s tím je to horší, je ho málo,musím se hlídat. Jak lítám moc, tvoří se mě voda v koleně a pak bolí. Tak mě zbývá jediné, hodně omezit přísun potravin, vyměnit spousty nevhodné za vhodnou, no jo a jsme u toho. Vůle a vytrvalost, zde jsem slaboch, když je vše tak dobré ...

13 Katka Katka | 23. června 2013 v 23:28 | Reagovat

[11]: No, ráno jsem byla plna optimismu, pak jsem se dost namakala celý den na zahradě a to pak není čas ani protor na nějaké změny....ale bylo mi fajn a to je důležité.

[12]: Omezování potravy právě není to pravé :( a ještě k tomu to "bolí."

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. června 2013 v 23:28 | Reagovat

Tvrdí se, že káva se nepočítá do vypité tekutiny. Je to logicky hloupost. Je přece z vody  a navíc přispívá k rychlejšímu koloběhu tekutin. Ledviny zapracují a člověka to donutí vypít třeba sklenku vody. Mělo by se pít podle nejnovějších výzkumů jen o něco víc, než člověk za den vyčůrá. Zkuste jednou do nočníku nebo kyblíku s víkem celý den čurat. Podle toho poznáte, kolik tekutin - počítají  se i polévky, mléko, káva, čaj a td. byste měli vypít. Ledviny to stihnou zpracovat.
Jo a něco málo snít a už nepít(jen polknout doušek vody, vypláchnout pusu) tak hodinu před tím, než jdete spát, abyste se nebudili hladem. Spíte pak klidněji. Mám to vyzkoušené.

15 Dáša Dáša | E-mail | Web | 26. června 2013 v 13:36 | Reagovat

Já piju ( bez donucení ) tak ty 3 litry denně. Piju jenom vodu z vodovodu, protože bublinky a sladké šťávy nebo kolu nemám ráda.
A přesto mi při nějakém vyšetření řekli, že mám málo vody v těle.
Zeptala jsem se jak je to možné, když tolik piju? Bylo mi řečeno, že pití na vodu v těle nemá vliv, pouze na močové ústrojí. Ale co pro to mám dělat mi neřekli. Předepsali mi léky, ale ty neužívám, chtěla bych nějakou alternativu. Nevíte někdo o tom ?

16 pizlik1 pizlik1 | Web | 26. června 2013 v 20:03 | Reagovat

Prosím tě, že si z toho něco děláš!Děláš, jako kdybys byla obézní!
Mám pořád po ruce lahev s obyčejnou odstátou vodou a tu upíjím během celého dne a doplňuji si ji.  Bez vody ani ránu! Mně stačí, když omezím sladké a už letí kila dolů.

17 Vendy Vendy | Web | 5. července 2013 v 16:25 | Reagovat

Spousta věcí, co byla dřív normální, se zavrhovala a doporučovaly se jiné. Dnes se zavrhují ty, co se doporučovaly a něco je zas jinak a něco je zas dobré postaru.
Asi jediné, co platilo a platí je, že všeho s Mírou. :-)
Myslím, že u tebe je problém ten, že se ti nechce, že se přemáháš. Sama píšeš, že tenkrát to bylo s chutí, i dietní program, i cvičení. Asi to chce, k tomu dozrát. Nebo začít s cvičením, ale netýrat se každý den (máš pravdu v tom, že cvičení musí trochu bolet, musíš "dostat do těla", ale přehánět se to opravdu nemusí.
Pitný režim je důležitý, ale i tady se ustupuje od nadměrného pití, doporučované dávky se totiž nemusí hodit každému, protože každý má jiný metabolismus a jinak fungují ledviny. Přžesto, určité množství tekutin by se mělo vypít.
[15]: Možná to pití kapku sniž. Ne o moc, třeba na dva litry. Možná tři litry jsou na tvý ledviny dost zátěž. Chce to vyzkoušet...
Zpátky k tomu jídlu - asi je dobré se nevyhýbat ničemu, tedy ani slanině. Dobré je, dopřávat si k jídlu dost zeleniny, případně ovoce...
Jízda na kole nebo na rotopedu by mohla být fajn alternativou. Ale ta jízda by měla být trochu ostřejší, ne lážoplážo piánko. I když lážoplážo piánko praktikuju, protože se ráda dívám kolem, když jedu na kole... .-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama