Věčné (?) dilema

17. prosince 2013 v 22:40 | Katka |  (ne)malé radosti
Pobývaje v nemocnici, četla jsem na mobilu poslední komentáře mých příspěvků. Zatímco na novém blogu jich bylo pomálu, což mě samozřejmě mrzí, na blogu starém se ozvali mnozí z mých "starých známých" a povětšinou žehrali na nové prostředí, kam jsem se uchýlila, nelíbí se jim, nevyznají se v něm, neví, jak si zajistit upozorňování na novinky a dokonce se jim zdá i způsob komentování zamotaný, někteří ani nenašli možnost, jak komentovat.

Několik komentátorů použilo kouzelné slovíčko (ne "abrakadabra", jak praví známý vtip) prosím nebo dokonce prosííím. A já byla ztracena. Před kouzelným slovíčkem kapituluji skoro vždycky.

Tento článek měl mít název No dobrá, dostali jste mě, vracím se. Nebo tak něco.

Říkám měl mít, protože jasně vidíte, že nemá.

Ještě z nemocničního lůžka jsem požádala yorgu, jestli by mi na blogu něco nevylepšila a ona se omlouvala, že ráda, ale ne dnes, protože zase nejde to či ono....
Dnes jsem proběhla pár blogů a stále narážím na stesky - to nejde uložit, neobjevují se komentáře ani články, obrázek nejde vložit....I dnes odpoledne jsem se na několik hodin k nikomu na blog.cz nedostala.
Takže je mi líto, jestli přijdu o čtenáře a hlavně jejich názory, hodnocení a vzkazy, ale nemůžu a nechci se vrátit někam, kde to nefunguje. Nechci spolupracovat na této úrovni, protože i ve své profesi se podobnému maglajzu snažím vyhnout, zaměstnanci pracující tímto způsobem to u nás nemají snadné ani dlouhé a tak ani zde nechci setrvávat.
Nevím, čím jsou potíže způsobeny. Možná tím, že se to celé rozhasilo "zásahem shůry" a nejde to spravit. Nebo to spravit jde, ale není vůle či um.....nevím. Ale nebudu se zbytečně vystavovat něčemu, co mi nevyhovuje a rozčiluje mě to.

Protože mě někdo z komentujících minule žádal, jestli bych nepodala jednoduché vysvětlení, jak se na mém novém blogu orientovat, pokusím se tak učinit.

V komentářích nevidím vůbec žádný zádrhel. Jenom je člověk moc rychlý a přehlédne to podstatné.
Komentovat lze:
a) přes Facebook, Yahoo, Hotmail nebo AOL, k čemuž je třeba mít založen někde nějaký účet. Touto cestou já jít nechci, proto ten účet nemám a obdržím-li komentář zde, odpovídám na něj obvykle mailem nebo přes zprávu autorovi na blogu komentátora.
b) druhý způsob má jediný, avšak naprosto nepodstatný zádrhel, že je až na konci pod už zveřejněnými komentáři (stejně jako když se komentuje jinde), a tak ho asi někdo přehlédne. Já za sebe prosím, využívejte spíš tuto možnost.

Odběr novinek je možný, a to několika způsoby. Někdo, kdo zná a má bloglovin, už tento způsob vyzkoušel a jde to.
Druhý způsob je přes RSS.O co jde, se dozvíte ZDE.
Polopaticky jsem to já pochopila takto:
- v pravé části stránky v bleděmodrém sloupci, pod třetím nadpisem (RSS) odspoda stačí kliknout na to, co chcete odebírat, otevře se seznam (třeba článků) a vy kliknete na ODEBÍRAT. Budete upozorněni, že se ve vašem prohlížeči vytvoří záložka a pokud odkliknete, že s tím souhlasíte, je to vše neboť většina prohlížečů má tuto službu zabudovanou, aniž byste o tom věděli. Jestli ji zrovna ten váš nemá....na to už moje schopnosti nestačí, ale určitě tam jde doinstalovat.
Tady bych prosila - JE NĚKDO, KDO TUTO SLUŽBU VYUŽÍVÁ? FUNGUJE TO TAK, JAK TO POPISUJI?

Mnou vložené obrázky jsou zobrazovány ve formě náhledu a lze je rozkliknout, což se mi na jednu stranu líbí, na druhou stranu to zdržuje. Asi je do budoucna budu vkládat stejně jako zde, tedy v plné velikosti. Ale až to najdu. Už jsem tuto možnost v nastavení viděla, ale právě teď na to nemohu přijít.

Že je toto prostředí nepřehledné? Že nevíte, kde co hledat? No....neřekla bych. Problém je podle mě jinde. Jak praví přísloví, zvyk je železná košile a každé nové prostředí vyžaduje náš čas, což nás zdržuje od toho, abychom prohlédli další blogy. Znám to. Blogů je příšerně mnoho, dobrých velmi mnoho a času málo. A pak místo aby si člověk pěkně pomaličku listoval jako knížkou, bere to po několika listech najednou, aby toho "stihl" co nejvíc. Co na tom, že čte halabala a než by chvíli bádal nad změněným prostředím, raději zamíří jinam. Tak to je, taková je doba.

S tím já nic nenadělám. Mně se prostředí, kde nyní působím, nezdá horší, je prostě jiné.

Kdo se s tím srovná, protože ho u mě něco zajímá a rád se ke mně vrací, s tím budu velmi ráda komunikovat a budu zvědavá a natěšená na jeho názory.
Že ke mně někteří přestanou nebo už přestali chodit, to je přirozený důsledek mého rozhodnutí. A mně nezbývá, než to přijmout. I tak děkuji za čas a pozornost, kterou jste mi kdy věnovali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 22:48 | Reagovat

Doufala jse, leč marně :-(
Problémy na blogu jsou hlavně díky nové verzi prohlížeče IE 11, snaží se to přizpůsobit tak, aby nerozhasili starší verze. Sama to chápu, dělám v tom.
Čímž neomlouvám, zkrátka chápu. Jako Tebe.

2 Katka Katka | 17. prosince 2013 v 22:51 | Reagovat

[1]: No vidíš, jsem ráda, že jsi mi naznačila, kde je problém. A když v tom děláš, je pro tebe jiné prostředí nestravitelné?

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 22:56 | Reagovat

Už víš, že se s tím chci porvat. Musím. I to bude test mé zabejčilosti: přece to nemůže být tak složitý. Máš pravdu, budu muset DĚLAT, co se dělat MÁ, a ne co jsem zvyklá. V 66 letech se těžko učím, nechápu základy (RSS). Ale ty jsi měnila a měla to složitější.
Nedá se k tobě chodit přes B.cz? Ale zase - chci tě sledovat přes Bloglovin, a ten taky nemaká naplno, ba ani na 10 %. Je to potíž... :-(

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 22:58 | Reagovat

Taky jsem doufala. Leč respektuji to. Pokud chceš pryč, asi to tak má být. Zda se s tím nějak vyrovnám či nevyrovnám, je můj problém. Upřímně řečeno - měla bych Tě ráda tady.

5 Radka Radka | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 23:02 | Reagovat

[2]: Myslím, že hodně se člověk dočte na nově založeném technickém blogu a programátoři mají snahu pomáhat. Novinka nevídaná.
A co se týče mě: je to problém. Jsem konzervativní, v určitých oblastech špatně snáším změny a také mi nesedí strohost Tvého nového blogu. Chápu, učíš se. Ale když tady je to takové teploučké, jako když si člověk sedne ke kamnůn a v klidu čte :-)

6 ajka ajka | Web | 17. prosince 2013 v 23:10 | Reagovat

S komentáři problém nemám, ale s odebíráním příspěvků jo :-))) Ale to neva, mám v záložkách a občas mrknu :-))

7 Katka Katka | 17. prosince 2013 v 23:20 | Reagovat

[6]:A zkouselas to pres co?

[5]: Hmmm - ale vzdyt pisu furt stejne? Ono to bude jedno s druhym, i barvy budou hrat roli. Ale je zima, i zde by bylo modro a studeno. A fotka je moje ne z cestovky :D

[4]: Ja vim. Promin;)

8 VendyW VendyW | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 8:03 | Reagovat

Přes RSS jsem se snažila sledovat vícero blogů, používám Mozzilu jako výchozí prohlížeč a ta mne odkazuje na seznam ale nejde mi to sledování ani u jednoho blogu a bloglovin ještě taky nemám. Ještě se jednou zkusím o to RSS a jinak holt zkopírovat adres a občas si vzpomenout a kliknout :)

9 Radka* Radka* | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 8:18 | Reagovat

Po pravdě, chybí mi to přehledné komentování, jak se z malé poznámky jednoho rozvine debata pro ostatní, ten nekonečný řetězec asociací a nápadů, prostě pokec pro všechny. Tvoje články jsou stejně milé a zajímavé, to ano, jen už nemají stejný efekt na své čtenáře, třeba se to časem rozběhne, jenže v dnešní době, kdy jsou lidé přehlceni informacemi a neustále nuceni k osvojování si spousty nových technických dovednosti, kdy kdejaký přístroj svou inteligencí převyšuje majitele, není síla, možná už ani chuť prokousávat se něčím dalším. Tak třeba já budu od ledna hlídat vnoučata u dcery doma, nedokážu tam zapnout televizi (tři různé ovladače a děti závislé na Krtečkovi), kávovar, indukční desku, nedej Bože klimatizaci nebo něco dalšího. To jediné co umím, je postarat se o děti :-(. Už teď z toho mám osypky.
Tak se nezlob, že tví oddaní čtenáři staromilci fňukají (já), brblají nebo se po pár pokusech odmlčí. Tvoje články si přečtu vždycky ráda, s tím komentováním to asi bude slabé :-( V každém případě tě mám v hledáčku :-)

10 Katka Katka | 18. prosince 2013 v 9:11 | Reagovat

[8]: To budeš hodná, mě by právě zajímalo, jestli to RSS funguje. Mně ano a taky mám Mozillu - Seznam. Zkus, prosím, postupovat tak, jak jsem napsala a pak mi dej vědět.

[9]: Viď, jak jsme my "zdatné, aktivní, moderní, emancipované, samostatné...." ženy najednou v koncích. Ale popravdě mě to netrápí. Připadá mi, že se člověk stává otrokem toho všeho....já preferuji praktické a jednoduché přístroje, (jako je třeba vařečka)neusiluji o to, aby za mě cokoliv dělalo něco (kromě běžných . žehlím žehličkou, ne dřevěným mandlem :p), i motorový pohon na dveře garáže jsme si nechali instalovat až poté, co jsme zjistili, že tento typ dveří ho prostě potřebuje, jinak se ty dveře zničí....a hlavně je všeho MOC, jen radost se vytrácí.
Můj táta vždycky říkal "přístroj má mít tlačítko se dvěma polohami: zapnuto - vypnuto." Něco na tom je.

Popravdě - kromě uspokojení z toho, že se mi nové prostředí postupně daří zvládat a toho, že tam pro mě jsou některé věci jednodušší, bych vizuálně byla taky raději tady. Uvidíme.
Až mi některá napíšete - funguje to, je to vyladěné....tak snad :D Já vím, že to není možné, to je jen kec.
Mně totiž nepomůže ani ochota a komunikace s programátory, neb jsem poněkud analfabetní uživatel :P

11 Katka Katka | 18. prosince 2013 v 9:19 | Reagovat

[9]: Ještě nerozumím tvé poznámce o tom, že se nemůže rovíjet diskuse v komentářích. Vždyť to je zde na naprosto stejném principu jako na blog.cz.
Komentovat můžeš:
- neadresně
- odpovídat konktrétnímu komentátorovi před tebou
- odpovídat na odpověď
.....
Já v tom vidím rozdíl jen barevný, grafický, rozmístění jednotlivých odkazů, kolonek....což je otázka zvyku.
A to "teplo" na mém (tomto) blogu dělá asi ta barva. Ale v zimě je zima, zima je modrá, modrá je studená. Kdybych se nepřestěhovala, bylo by právě teď modro i zde. A nebo třeba bude. Schválně to změním :)
Měj se hezky a tvoje dětičky (firmní :) i domácí taky).

12 Jarka Jarka | Web | 18. prosince 2013 v 9:41 | Reagovat

Nic naplat. Aťsi ten náš starý blog zlobí jak chce, jsem tu doma a je mi tu nejlépe. Mám to tak i v životě. Dělá mi problém, nové prostředí, noví lidé, nové postupy. Takže i já bych byla raději, kdyby ses nám vrátila. ;-)

13 Jarka Jarka | Web | 18. prosince 2013 v 9:42 | Reagovat

[12]:Čoveče ta tvoje blogová stránka mění barvy, jak ta naše Brána času ve městě. :-)))

14 Katka Katka | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 9:46 | Reagovat

[13]: Viď? Ale už doměnila :)

15 Jarmila* Jarmila* | Web | 18. prosince 2013 v 9:53 | Reagovat

Na tvém novém blogu mi vadí snad jen to, že musím všechno rozklikávat a pak množství údajů nad komentářem (IP adresa, název článku a hlavně FB tlačítka). Ta modrá políčka mě štvou, zhoršují orientaci. Jinak problém s přidáním komentáře nemám. Je to o zvyku.
Měj se hezky a opatruj se, odpočívej. :-)

16 Radka* Radka* | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 9:59 | Reagovat

Víš, u nás jsem vždy bývala já nositelka pokroku, můj choť neumí ani vložit odkaz do mailu nebo vyměnit náplň v tiskárně. Internet jsme měli snad první v ulici, já vždycky studovala manuály a uměla zapojit, zprovoznit, nastavit co bylo třeba. Jenže je toho opravdu nějak moc. Technika nás začíná pomalu ovládat a my jsme ještě tak blbí, že jí v tom velice ochotně pomáháme. Jak mám ráda scifi, tak v reálu se mi to moc nelíbí.
Dnes jsem si smazala kdysi ukvapeně založený a vlastně absolutně nevyužívaný účet na fejsu, to byla velká blbost, fakt se mi ulevilo. I když je mi jasné, že stejně všechny informace zůstávají někde uložené.
Máš pravdu, že komentování je vlastně stejné, ale ta grafika tomu moc nepomáhá. Mám ráda Avatary u jména kouknu a vidím, kdo mne s komentářem předběhl ;-). Tady je jméno komentátora titěrné navíc s IP adresou, což mi není moc příjemné. Všudypřítomné modré obdélníčky jsou horší než Santa Claus v obchoďáku :-(. Na blogu.cz vystačí s jedním, bloger.cz s nimi vyloženě hýří. Barvu neřeším, sama mám modrou nejraději, spíš přehlednost, jednoduchost a určitou míru soukromí. Já věřím, že si nové stránky postupně zabydlíš, vždyť je máš chvilku.
Tvůj táta byl moudrý muž, v jednoduchosti je prostě krása nesmírná a dokonce si myslím, že proto tolik lidí utíká zpátky k tvoření a práci rukama. K pletení košíků, šití, háčkování, vaření, aby nám s té techniky nakonec úplně nehráblo.
Tak tvorbě zdar ... a hlavně to zdravííí ... :-)

PS: To byl fofr s tou barvou pozadí, normálně jsem se lekla, že mám něco s monitorem :-))

17 VendyW VendyW | 18. prosince 2013 v 13:10 | Reagovat

Zkusím a napíšu :)

18 Babsy Babsy | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 14:22 | Reagovat

Pro mne je taky největší problém ta vizuální stránka. Tady je to prostě hezčí, ať si to změníš na jakoukoli barvičku. Tady jseš to prostě víc TY, protože už jsi tu zavedená. To nové působiště, kam ses přestěhovala, je prostě něco jako kdybys vyměnila svůj  parádní byt na pražských Vinohradech za panelákovou garsonku v Karviné. Chápu, že když v parádním bytě nefunguje sporák, podělalo se splachování a na nějakej čas přestalo fungovat i etážové topení, usoudilas, že odstěhovat se do mizernějšího, ale funkčního bude lepší. :) Já jsem zase z těch, kteří radši chvíli mrznou a chodí čůrat k sousedům, ale počkají si, až to správce domu dá do kupy. :) Koneckonců, já v těchto dnech ani žádné problémy se zveřejňováním článků nemám a všechno mi funguje. Divné...?

19 Intuice Intuice | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 15:47 | Reagovat

[9]: Ty už nebudeš ve školce nebo budeš hlídat po práci?

20 Radka* Radka* | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 17:05 | Reagovat

[19]: Po práci, prostě od dětí zase k dětem :-), ale jen jeden den v týdnu, víc bych asi nedala, dcera bydlí nějakých dvacet kiláků daleko a já nerada řídím.

21 Intuice Intuice | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 17:12 | Reagovat

[20]: Aha, já myslela na plný úvazek hlídací babička, kdy maminka jde do práce.

22 Jitka Jitka | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 19:17 | Reagovat

Katko, podívej se, jestli ti to takhle vyhovuje. Já jsem si svého raka dala do menu a tam vypadá líp. Popřemýšlej.Už jsem ty obrázky zvládla.

23 Jitka Jitka | 18. prosince 2013 v 19:38 | Reagovat

Je to tam, ale ten versatile bloger trochu ruší celkový dojem.

24 Daniela Daniela | 18. prosince 2013 v 20:59 | Reagovat

[3]:Bloglovin fachčí, už ani lepšie nemôže. Len keby to aj tomu blog.cz tak dobre išlo.

25 Radka Radka | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 21:30 | Reagovat

[7]: Koukám, že v kamnech vyhaslo :D
Přemýšlela jsem ještě v posteli nad Tvou otázkou a pravda je, že dcera měla blog na pise.cz a ovládání nic moc, komentáře také. Pak jsem zkoušela blogspot a nešlo mi to. Blog.cz je nejjednoduší vzhledem k tomu, co nabízí. Nechci se učit víc než musím a tady to jde docela dobře.

26 Daniela Daniela | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 21:32 | Reagovat

Katka, na novom blogu som sa ťa už dvakrát pýtala, či si menila aj mailovú adresu, pretože som ti posielala mail a vrátil sa mi ako nedoručený. Neodpovedala si mi.

27 Vendy Vendy | Web | 18. prosince 2013 v 21:38 | Reagovat

[7]:S těmi barvami, to je pravda. Taky se mi tvůj nový blog zdá být strohý, neosobní a studený. Je to jak barvami, tak písmem. Ale respektuji to.
Tady mi to připadá útulnější, ale respektuji fakt, že tu nechceš být.
Pravda je, že opravdu jsou zase problémy. I kdy bylo na blogu (i na fejsu) avízo, že se ještě bude něco vylepšovat. Já když slyším slovo vylepšovat, začínám se osypávat... a teď jen tiše doufám, že to vylepšování skončí a zas to pár měsíců pošlape bez problémů.
Na to komentování u tebe už jsem si zvykla, dokonce jsem se smířila i s tím písmem a studenou barvou, a budu tam chodit kvůli tobě - ale bohužel, musím říct, zatím jsem k tomu novému blogu nepřilnula. Tady je to útulnější...

28 Vendy Vendy | 18. prosince 2013 v 21:40 | Reagovat

[18]:Dobrý příměr, k těm barákům a nefungujícím zařízením! :-)

29 Vendy Vendy | Web | 18. prosince 2013 v 21:41 | Reagovat

P.S. do třetice - a na blogspotu ti to nešlo? Přece jen je to tam sympatičtější, i jejich šablony jsou příjemné a časem by sis mohla dát vlastní nastavení.Já jsem to zkoušela už před rokem a šlo mi to, i když do rozšířených pokusů (vlastní design a tak) jsem se nepouštěla...

30 Katka Katka | 19. prosince 2013 v 19:22 | Reagovat

[26]: Mailová adresa je stále stejná:
jaaquarius@seznam.cz
Promiň, ale tvůj dotaz jsem neviděla, což se teda divím.

31 Janka Janka | Web | 21. prosince 2013 v 23:14 | Reagovat

Ahoj Katko, tak to jdu opět zkoušet na tvůj nový blog. Já žádný účet nemám a jsem počítačové embrio, tak jsem zvědavá, jak budu úspěšná. Ale chybíš mi!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama