Září 2014

35/52

7. září 2014 v 6:25 | Katka |  (ne)malé radosti
31. 8. - jsem naprosto nadšená ze SUGA podle Vlasty. Asi jsem redukovala ještě víc než ona, protože skleniček mám méně, ale chuť je lahodná po medu, voňavá po bylinkách..... Rajčat byla letos taková záplava, až jsem marnotratně rozdávala. To jsem ale ještě neznala recept na Sugo. Teď budu doufat, že zbylá zelená ve zdraví dozrají. abych upekla ještě další várku(y).
Jen doporučuji péct ve vyšším pekáči, ne na plechu, mám poprskanou celou troubu....

2. - 4. 9. - další díl společné dovolené

5. 9. - první lekce angličtiny "jeden na jednoho" - konečně jsem se dokopala a odvážila začít (po kolikáté?) s angličtinou. Tenotkrát systémem 1-1. Napoprvé jsme se sešli v nekuřáckém salonku místní restaurace, a to už v 8.30 Překvapený a pověděli si, co od sebe vzájemně očekáváme a co si můžeme a chceme dát, jaký očekáváme výsledek. Zdá se mi, že to bude dobré. Jen tak mimochodem, i když to vůbec nebylo v plánu, jsem se, doufám, že navždy, naučila rozdíl mezi předložkami in a at.
A za týden naostro.

6. 9. - ještě pořád jsem prázdninově rozlítaná. Po jediném pracovním dni doma - víkend na chatě s kamarádkou.

Konec léta na Chotěborkách

1. září 2014 v 12:55 | Katka |  Kultura
Letos v březnu jsem byla v Chotěborkách a okouzlena títmo místem jsem si slíbila, že sem budu jezdit v létě na koncerty. Léto je skoro pryč a já stihla poslední koncert už 20.! ročníku Hudebních slavností na Chotěborkách.

V sobotu vystupoval smíšený pěvecký sbor ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně - CANTORES CANTAT pod vedením sbromistra Petra Hlavatého. Sbor je tvořen převážně jeho žáky.

Moje pocity přesně popsal a nové informace dodal v r. 2013 Ferdinand Peroutka jr. Svůj příspěvek nazval:

KOUZLO DOBRÝCH LIDÍ:

Jsou místa, kde se cítíme bídně, odkud bychom nejraději prchli, a jsou místa, která mají své kouzlo, kam se rádi vracíme.
Chotěborky se nacházejí v trojúhelníku mezi Hořicemi, Jaroměří a Dvorem Králové, mají sotva deset čísel popisných, náves s lipami, kostel, hřbitov a faru. Tu hned vedle rodného domu skladatele Františka Xavera Duška, přítele a pražského hostitele Mozartova. Snad na tom má zásluhu i genius loci Duškova rodiště, že se v létě vpodvečer v Chotěborkách koncertuje - letos už devatenáctý rok!

Koncerty nepořádá žádná profesionální agentura, ale místní a hlavně přespolní "přátelé Chotěborek" pod starostlivým vedením "duše" tohoto místa, paní Jarmily Strejcové. Ta se svými přáteli ještě za komunistů "vysekala starobylou faru z kopřiv" a vybavila několika kusy starého nábytku, aby mohla ve dvou pokojích znít muzika. Zaměření na klasickou hudbu pomohlo zachránit faru, kterou chtěli komunisté zrušit. "Jako za časů obrozenců!" napadne mnohého při prvním setkání s muzikanty a jejich posluchači na Chotěborkách. Přispívá k tomu nejen zápal účinkujících, ale i rodinná atmosféra a pohostinnost pořadatelů.

Pro věřící začínají sobotní programy už tradičně mší v místním kostelíku Nanebevzetí Panny Marie, kde se střídají duchovní z blízka i z dáli.

Stálý zájem a množství nadšených návštěvníků koncertů z okolí i z míst vzdálených desítky kilometrů ovšem svědčí o tom, že se v Chotěborkách lidé cítí dobře, jsou zde spokojeni a líbí se jim tu. Lví podíl na tom má už zmíněná paní Jarmila Strejcová, která letos oslavila osmdesátiny. Svou houževnatost a statečnost prokázala i v těžkých dobách. Nebála se ani za totalitního režimu, kdy jako vychovatelka a učitelka v mateřské škole vedla děti ke křesťanským hodnotám. V důsledku domovní prohlídky bylo proti ní v r. 1987 zahájeno trestní řízení, když komunistická policie v jejím stolku objevila Bibli. Musela opustit své zaměstnání, ale ani tato persekuce její občanskou aktivitu nezlomila. Stala se hlavní organizátorkou hudebních akcí v Chotěborkách a díky její nezměrné angažovanosti se původní lokální muzicírování postupem let rozrostlo na kulturní dění, které výrazně přesahuje rámec okresu i kraje a stává se trvalou součástí východočeského kulturního života.
Neuvěřitelně skromná paní má do budoucna jediné přání: "Ráda bych se dožila i dvacátého ročníku Hudebního léta v Chotěborkách".
(F. Peroutka jr., 18. 7. 2013)

Paní Strejcová se dvacátého ročníku ve zdraví dožila a loučila se slovy "když Pán Bůh dá, sejdeme se za rok."
Kéž by Pán Bůh ještě dlouho dával....