Když se z miláčků stane zvěř

31. října 2014 v 20:46 | Katka |  Zvířata
Dlouho už jsem se nezmiňovala o našich zvířátkách. O našich miláčcích. Je tomu tak proto, že to, co dřív byla čirá radost, to se změnilo v málem noční můru.

V letošním roce, a když si tak vzpomínám, tak už od předvánoc 2013 nás potkává jeden chovatelský debakl za druhým.
V prosinci 2013 jsem to možná odstartovala "vypuštěním Pupi (Aratingy) na svobodu." Velice pohnutá událost. Navíc mnou zaviněná.

Z našich štěňátek se stali dacani a po celý rok dělali jen a jen neplechu. Zničili zahradu a mnoho bot, knížek z knihovny, pelíšků, fotbalový míč, terasu (s odpuštěním) prochcali stejně jako některé trsy vřesů. Co je však nejhorší, loví lidi Překvapený. Loví cyklisty i rybáře sedící pokojně na rybářské stoličce, honili by auta, kdyby mohli a stává se z nich postrach okolí. Nad námi visí Damoklův meč předvolání ke kárné komisi na Obecní úřad. A někteří psovodi z rodiny si nedali říct a nedali a nechtěli je "mučit" na vodítku a venčit je jednotlivě.....Každý sám je totiž zlatíčko. Ale tomu druhému by to prý bylo líto....

Vrcholem jejich loupeživých smečkových výpadů bylo zardoušení čtyř kusů indických běžců poté, kdy byli psi vypuštěni na zahradu zrovna když tam milí běžci pilně sbírali slimáky. Šelmy jedny zatracený psovitý jim vůbec nedaly šanci. Ještě že jsem zrovna v té době nepobývala doma. Smutek to byl veliký. Na místě i na dálku (pro mě). Co jsme se s běžci napiplali a v době, kdy už byli velcí a samostatní a milí a komunikativní.....darmo mluvit. Zamračený

Jako poslední padl za oběť další papoušek. Hloupý Agapornis. Sám se nějak záhadně dostal z klece a neuvědomil si, že je papoušek lezec a létat umí jen málo. Nemohl přežít a taky nepřežil. Našli jsme jen pár pírek.

Ach jo! Kam tohle povede? Psi se nedají ani ztrestat, protože když jim na jejich lotrovinu přijdeme, samozřejmě nedokážeme vyšetřit, který z nich to byl. Podezřívám je, že drží basu a útočí v sevřeném šiku. Bít je, když je vše dokonáno, už nemá pražádný výchovný účinek.

Jinak jsou ale moc hodní a dokonce i poslušní. Přibíhají na píšťalku a sedí jak přibití v očekávání odměny. Umí pár legračních kousků a jsou tak dychtiví, že v předtuše pamlsků předvedou všechno najednou, aniž by čekali, který z povelů zazní - jedna pac, druhá pac, sedni, bang a překul se....a ty, páníčku, naval odměnu Smějící se. Goldíkovou specialitou, a to od malička, je tzv. šálička. Jakmile si někdo lehne na zem, že si budou hrát, omotá se mu kolem krku, pošlape mu hlavu a čumákem ji podebírá.


Hitem současných nočních vycházek je vyštěkávání ježka. Po zahradě se jich potuluje několik a všichni musí být hluší Mrkající. Psi se jen tváří, že se nutně musí jít vyvenčit. Já jim na to skočím, pustím je a oni s čumákem u země lítají a hledají. Jakmile najdou, obklíčí bodlináče a řvou mu rovnou do uší. A je jim absolutně jedno, co na to domácí spáči z širého okolí.


Další karambol potkal naši Daisy. Nechala se přejet autem. Srazit do příkopu, kde jsme ji ani neviděli. Až Líza ji ohlásila. Nevím, kolik životů má naše Daisy, ale každopádně přežila. Jen by prý kvůli deformované pánvi neporodila (což ani nechceme Nerozhodný) a už navěky bude drobnější a mazlivější a otravnější....prostě se venku bojí, a tak mi leze pod ruce, před monitor, na klín....zatímco Líza už pilně loví venku myši.


Aby nebylo nepříjemností málo, Comtesse jsme ne včas zaregistrovali podlom na levé zadní a nechali to rozjet až do fáze, kdy jí otekla noha přes spěnkový a hlezenní kloub až nahoru. Z nejhoršího ji vypiplala E přes víkend a státní svátek a já teď doléčuju a pomalu se modlím, aby se to podařilo.

Co nepříjemného nás ještě potká? Rozhodně nesmím pustit psy ke slepicím. U koní byli dnes a kupodivu je žádný nenakopl, i když byli dost dotěrní.
Někdy se mi zdá, že jsme si naložili moc a nezvládáme to. Ale pak si Goldie zvaný Přikládač položí hlavu, upře svůj oříškový pohled ..... a má odpuštěno. Nejmíň do dalšího průšvihu S vyplazeným jazykem.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 31. října 2014 v 21:08 | Reagovat

Letošní rok je nějak úrodný na průšvihy a trable, Katko. Nebudu vypisovat co všechno potkalo nás, ale je toho dost nejmíň na pět let. :-?

Vaši psi jsou pěkní dárečci, asi bych v jejich blízkosti nechtěla bydlet. Jenže, zlob se na ně, když mají ty oříškové oči. ;-)  :-D
Je mi moc líto běžců, papouška i kočičky, ty vaše čičinky jsou nádherné.
Mám ráda psy i kočky, ale psa bych za nic na světě nechtěla, zvlášť ve městě ne. Jsou s nimi samé problémy. :-?

V každém případě držím palce, aby se situace u vás srovnala, ale psi se asi nesrovnají. ;-)

Přeji klidný víkend! :-)

2 Jitka Jitka | Web | 31. října 2014 v 22:59 | Reagovat

To bude tím, že jsou dva, protože naše Sára, ač lovecký pes, chodí mezi slepicemi a nechává je žít. Ani to maličké kuřátko neměla snahu ulovit. Pozorovala ho, ale ani se k němu nepřiblížila. Ale na procházku může jen na vodítku. S každým se chce vítat, skáče na lidi  a nejsme schopni ji to odnaučit. Bít ji nechci. Návštěvy k nám nemůžou chodit v žaketu, protože Sára ho nerozezná od tepláků a je jí jedno kam si vyskočí. Nejoblíbenějším návštěvám skáče na klín, usadí se a to je pro ni vrchol blaha.Tak vidíš, máme  to s těmi miláčky každá trochu jinak, ale vyjde to nastejno.

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 31. října 2014 v 23:13 | Reagovat

Jo, každý to máme jinak. Naše (moje) Terezka chce být taky s každým kamarád a to už nejde. Taky ju to nemůžu odnaučit. Včera zblikla přessousedova psa, se kterým blázní jak šílená, a zase si strhla kůži na peduškách zadních noh. A to za ním letěla tak pitomě, že málem vrazila do auta, který naštěstí jelo pomalu a neviděla je. Začínám ju systematicky přes obec vodit na vodítku, je to jistější. Ona je velká a jak se bláznivě točí, strhá si kůžu - můžu to furt odstřihovat. Jak ju pustím = nějaký volný pes a už se předvádí a dělá psí kusy. Ve volným terénu zase vygúglí srnky, kočky, kuny. Tam se naštěstí dá na laskominku odvolat, ale ty nervy. A navíc ani nemá krásný oči. Jenže pozorný, oddaný a tak bručím jen málo. Jak jsem si ju vychovala... ;-)  :-D

4 Radka* Radka* | E-mail | 1. listopadu 2014 v 5:46 | Reagovat

Jak já ti rozumím, smečka je k zbláznění, už nikdy nechci dva darebáky naráz, vždycky nás dvojnožce přehlasovali. Jeden stačí pro radost i pro zlost. Umím si představit, jak to u vás vypadá, přesně jak píšeš, nejhorší je, že se viníka nedopátráš a kolektivní vinu odmítám. Kolik nás stálo likvidování škod raději nepočítáme, a kolik stála bezpečnostní opatření v podobě plůtků, kotců, vrátek ... darmo mluvit, vlastně draho mluvit. Oplácí nám bezpodmínečnou láskou a oddaností, proto mu vždycky odpustíme, ale dalšího kamaráda k sobě už nikdy nedostane. A bez vodítka nejdeme ani přes ulici ke konťasům, líto nelíto, vyhláška i zkušenosti hovoří jasně ;-)

5 VendyW VendyW | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 8:20 | Reagovat

Některé tyhle trable moc dobře znám. První Bakouš žral slepice na potkání, tak většinou to byli cizí co sem vlezli třeba přes dvě zahrady. Ty tu neměli co dělat a za ty prostě nesl zodpovědnost majitel. Kachna ovšem byla naše. Když mi jí z takovou radostí aportoval aniž by jí ochutnal nevěděla jsem co mám dělat, jestli ho ztřízkat nebo se smát či brečet. Andulky které jsem odchovala z vajec mi společně zblajznul druhej Bak s jezevčicí, jen křidýlko zůstalo. A ježci jsou teď momentálně taky hit. Horší bylo že než muž trochu pospravil sousedův zfušovanej plot a já tam ještě dala pro jistotu prkna tak mi prolejzali k sousedům do zahrad a nebejt toho jejich jekotu ani bych nevěděla že tam jsou. :-? A co je horší sousedi vedle nemají kolem plot kolem celý protože tam mají výjezd pro zaarkované auto, takže kdyby na to bývali přišli tak jsem už taky nemusela mít ani Bobeše ani Matesa. Souseda jsem takhle jednou už fakt seřvala protože když mi dělali plot tak byl chytrej jak rádio, a oni sami to zfušovali až hrůza. Vůbec nenapnuli spodní drát, oka měli na deseti metrech k němu chycená jen na dvou místech takže psům stačilo jen lehce zatlačit a prošli skrz. Takže pak už jsem jim schválně ječela pod okny a sousedce dupala v záhonech .... a myslíš že jim došlo aby s tím něco udělali? Ani náhodou, to musel mužskej. Jen mu donesli vázací drát!!!!!

6 Jarka Jarka | Web | 1. listopadu 2014 v 8:59 | Reagovat

Naše zděděná Peginka je taky "přikládač" a tulí se hlavičkou při každé možné příležitosti, ale je to děsná štěkna, jakmile někdo zazvoní u dveří štěká tak, že si nerozumíme vlastního slova, takže už se po štěkacím úvodu naučila sama chodit do obýváku a nechává za sebou zavřít dveře. :-? Vaše klučičí dvojka je pravděpodobně posílená spojenectvím a to pak musí být čóro, nechtěla bych být od nich lovená a ulovená. 8-O  :-D

7 pavel pavel | Web | 1. listopadu 2014 v 9:30 | Reagovat

Krásné fotky.
Fenka mé prítelkyne vcera zakousla babiccinu slepici. :-D

8 Radka* Radka* | E-mail | 1. listopadu 2014 v 13:36 | Reagovat

Jak tak čtu komentáře, říkám si, co jsme to za tvory, ze zvěře si děláme miláčky a z miláčků potomků leckdy vychováme zvěř :-D

9 Janinka Janinka | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 18:37 | Reagovat

Tak to je hotový zvířecí masakr, kam se na tvoji zvířenu hrabou moje děti! :D

10 Ann Ann | 1. listopadu 2014 v 19:07 | Reagovat

S úlevou pro nás konstatuji, že jsme šťastná domácnost, neb naše 14ti letá fenka je vzorná, domácí, přítulná, mazlivá, zvířata a ptáky ve svém okolí nechává žít, s kocourem kamarádí až tak, že jí někdy leze do boudy a štěkák má decentní, že to při hlídání vůbec nevadí.

11 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:23 | Reagovat

[1]: Věřím, že se i ti psi srovnají. I když to z článku není poznat, pomaloučku polehoučku berou rozum ;-)

12 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:26 | Reagovat

[2]: U nás návštěvy okupuje Goro. Neptá se a skočí. I venku, když potkáme skupinku lidí třeba na pěšině v lese, postaví se jim do cesty, upřeně kouká nahoru, jako by úpěnlivě prosil "chcete mě?" Docela i mívá úspěch, ale ještě si ho nikdo nechtěl vzít doopravdy. Ne že bychom se ho vyloženě chtěli zbavit, ale co mu umřel páníček, nemá svýho, jen a jen svýho člověka a chybí mu to. Takže kdyby se našel někdo, kdo by ho opravdu chtěl, dali by si vzájemně to, co oba potřebují, žili by jeden pro druhého, jak to měl s mým tátou....nebránila bych mu (Gorovi) ve štěstí.

13 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:27 | Reagovat

[3]: No jo, každý extrém není zrovna vhodný. Ještě jsem neslyšela, že by se pes tak radoval, až by si z toho "utancoval" tlapky ???

14 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:29 | Reagovat

[4]: O co víc "trpíme" my, o to víc si to užívají oni. Věřím, že trochu zmoudří. Občas už se blýská na lepší časy. Ovšem binec po nich asi bude vždycky, protože venkovní už nikdy nebudou. Vždycky budou lítat sem - tam, na zahradu - domů....a nepřezouvají se :-P Jasně, že je to naše vina, ale co už teď. Všichni jsme tak zvyklí.

15 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:32 | Reagovat

[5]: Páni, tak vás musí mít sousedi taky moc rádi ;-) . My máme naštěstí sousedy jen jedny a to ještě za potokem a mají taky uštěkanou potvoru, která si s našimi nadává přes potok....

16 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:33 | Reagovat

[6]: Jo, štěkat ti naši taky umí. Když náááhodou někdy zalehnu k odpolední siestě, málem mě sklátí infarkt z leknutí, když začnou ječet a vyrazí zadávit nějakýho vetřelce, kterej drze prochází okolo....

17 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:36 | Reagovat

[7]: Pořád lepší, než kdyby tvoje fena zakousla slepici babičky tvé přítelkyně.... ;-)

18 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:37 | Reagovat

[8]: No jo, jsou různý případy. Ale myslím, že ani já ani ty si nemůžeme stěžovat (?).

19 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:38 | Reagovat

[9]: Děti můžou mluvit, můžeš je podrobit křížovýmu výslechu - kdo, kdy, co, proč - a pak potrestat toho pravýho. I když - já neumím moc trestat....děti a psům stačí, když se na ně zlobím....i těm dětem vlastně.

20 Katka Katka | 1. listopadu 2014 v 19:42 | Reagovat

[10]: Asi to není kníračka a i ten věk bude hrát svou roli:).
Holt jsme zatížený na temperamentní plemeno, máme už 5. a 6. kus a musíme jejich náturu respektovat. Částečně z těch skopičin vyrostou. Příště budu muset napsat o jejich přednostech ;-)

21 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 21:23 | Reagovat

[20]: Příště toho bude rozhodně víc. Moje první (Kitty) měla 25. října 6. výročí, kdy nás opustila. Taky to byla kníračka, však na ni musím vzpomenout na blogu. Knírači jsou holt temperamentní, ale taky miloučcí. Ti vaši taky "dozrajou jako víno"... :-D

22 Hanka Hanka | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 21:50 | Reagovat

[11]: Tak to držím palce, Katko! :-)

23 Radka* Radka* | E-mail | 1. listopadu 2014 v 22:32 | Reagovat

[18]: Leda tak na sebe 8-), čeká mne nejhorší možná kombinace, dcery a pes pohromadě v našem klidném a jindy tak útulném domě, minimálně na půl roku O_O.
Jak já to jenom po tom dvouletém klídku přežiju :-?

24 VendyW VendyW | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 22:38 | Reagovat

[15]: Já na ně zvysoka kašlu..... a těch uječenej a uřvanejch psů je tu kolem víc takže by si mohli něco zkusit pyskovat. Ostatně jejich vnoučata ječej ještě hůř než ti naši psi .....

25 Ann Ann | E-mail | 2. listopadu 2014 v 8:36 | Reagovat

[20]: Ne, kníračka není, plemeno je nám neznámé, neb je z několikáté ruky, malý 6ti kilový krátkosrstý pes se špičatýma ušima, špičatým čumáčkem a špičatým ocáskem. :-)
Ona byla dříve hodně temperamentní, než je nyní, to je jasné, věk je věk, ale i tehdy se chovala vzorně. Jen zvesela obíhala barák a hlídala, co měla. :-) U nás je tak nějak vždycky každý pes hodný. Nebo máme štěstí na povahy. :)
Může volně z kotce ven, protože ani v záhonech nehrabe, prostě ideální zvíře. :-)
No to jo, příště vyzdvihni i přednosti vašich hafíků. :-)

26 Daniela Daniela | 2. listopadu 2014 v 9:20 | Reagovat

Katka, s tými psami to bude raz aj lepšie, či tie ich výčiny budú aj naďalej pokračovať? Sú to asi ešte stále mláďatá, preto sa tak chovajú. Asi by sa im zišlo trošku viac disciplíny, lebo vás naozaj neobídu kárne opatrenia zo strany obecného úradu :-( Dala si tomuto príspevku výstižný názov :-)

27 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 17:01 | Reagovat

Nechci tě strašit, ale kníračům jejich temperament vydrží do dost vysokého věku. Určitě se s nimi nudit nebudeš. :-)

28 Katka Katka | 2. listopadu 2014 v 17:57 | Reagovat

[26]: [27]: Já más knírači dlouholeté zkušenosti. Jasně, že temperamentní budou, ječet budou, lovit budou....to je ale dáno hlavně tím, že jsou dva stejného věku. Ale pozvolna se to zlepšuje. Jde o to, že páníček musí přemýšlet rychleji než pes a nedovolit to, co má pes v úmyslu.

29 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 11:04 | Reagovat

Katko, tvůj článek jsem přečetla jedním dechem. Máte pěkné zlobivce, ale taky si uvědom, kolik radosti ti přinášejí.
Moc se mně líbí fotka kočiček. Chudinka Daisy. Hlavně, že se z toho dostala!

30 Katka Katka | 3. listopadu 2014 v 21:59 | Reagovat

[29]: Já vím, že je napsaný jednostranně....pokračování příště :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama