Detox - výsledky

31. ledna 2015 v 7:18 | Katka |  Dokaž (si) to!
Už z toho, že o dalším průběhu detoxu mlčím, je jasné, že to nedopadlo tak, jak jsem si představovala. Je mi trochu blbé se k tomu přiznat po tolika povzbudivých a uznalých komentářích. Nastal ale čas podívat se pravdě do tváře. Na každé situaci je něco dobrého, takže z toho vybruslím pro sebe optimisticky S vyplazeným jazykem.

Patnáctý den jsem se rozhodla detox předčasně ukončit. Důvody jsem měla dva. Oba jsou takové, že se při trochu pevnější vůli daly překonat. Oba jsou poněkud zástupné, "ospravedlňující" mou nedůslednost.

Není problém stravovat se tak, jak jsem popsala, protože je to pro mě chutné. Nicméně logisticky jde o způsob dosti náročný v rodině, kterou je třeba denně zajistit běžnou celodenní stravou. Podle principu co doma nemáš, to nesníš, je jednoduché dodržovat pravidla detoxu. Jenomže tak to není. Nákupy a vaření jsem pro zbývající členy domácnosti zajišťovala klasicky a sobě chystala ty blivajzy (jak říkali někteří z nich). Jsem měkká, přestalo mě to bavit.

Detox je a má být provázen intenzivním vyprazdňováním. To je v běžném pracovním režimu někdy trochu problematické. Takže i to jsem po čase pociťovala jako "zbytečnou" komplikaci, ačkoliv být dobře vyprázdněná je příjemný pocit. Právě to byl jeden z důvodů, proč jsem detoxovat začala. Cítila jsem se neustále plná.

Co mi tedy 15 dní detoxu přineslo?

- objevila jsem pocity vlastního těla, o kterých jsem neměla ani tušení. Reakci na razantně snížený přísun potravy, na změnu jejího složení, na bylinný projímavý čaj.... Je zajímavé sledovat, jak to funguje.
- po druhé v životě jsem na nějakou dobu silně omezila (tentokrát téměř na nulu) příjem živočišných bílkovin a tělo reagovalo velice pozitivně - téměř mě nebolí klouby (ruce - prsty, zápěstí, ramena, kyčle), téměř úplně se mi vyprázdnily Bakerovy cysty v podkolení, zlepšil se atopický ekzém.
- dostala jsem tip na vynikající odšťavňovač, který jsme už dlouho hledali a neměli odvahu zakoupit ho, abychom se trefili do toho pravého. O chutích a příznivých účincích čerstvých ovocných i zeleninových šťáv je zbytečné se šířit....
- sladím medem, solím himalájskou růžovou solí
- nejím bílé pečivo a tmavého pomálu
- uvědomila jsem si, jaké dobré suroviny a ingredience můžu zařadit do běžného vaření - sojovku bez glutamátu, pomazánky ze zdravé výživy (ale ty se naučím připravovat sama), různé bezlepkové kaše (jáhlovou, pohankovou....) lze použít i jako zahušťovadlo. Mým favoritem je pohanka! Jako příloha místo rýže je vynikající, vaří se snadněji a všem chutná.
- vyptala jsem se ve farmářské prodejně na původ drůbežího a králičího masa....masa bude u nás méně, zato kvalitnější - zdroj kuřat, krůt, králíků mám....
- začala jsem vařit podle Citlivé kuchařky Markéty Šichtařové. její zásadou je - šetrně a zároveň chutně! Doma má strávníky alergické na širokou škálu alergenů, a tak jí nic jiného nezbývalo. Zkusili jsme kuřecí sladkokyselé soté - bez škrobu, bez glutamátu a je vynikající. Funkci škrobu zastoupí lžíce medu. Kam se hrabou čínská bistra Mrkající
- většinou jen pro sebe připravuji některé pokrmy z kuchařky A. Mačingové. Převážně zeleninové, což já můžu a ostatní o to nestojí.

Na čem potřebuju pracovat? Co mi zamotalo hlavu? Co dělám pořád špatně?

- je těžké vybrat si ze záplavy "zaručených rad" výživových poradců to pravé. Navštěvovat je osobně už vůbech nechci. Jeden propaguje to a jiný úplně něco jiného. To co ten první vehementně doporučuje, ten druhý naprosto popírá. Myslím, že je dobře vyzkoušet na vlastním těle, posoudit vlastním rozumem, co konkrétně mně prospívá a co ne. A to je dlouhodobý proces. Obecně jsem zastáncem zásady pestře a přiměřeně.
Nicméně se mi potvrdilo to, co jsem celým svým dosavadním způsobem stravování popírala - že mi přemíra masa a živočišných bílkovin obecně (i sýry, jogurty, mléko, vejce - nejsou vhodné denně) neprospívá! Kupodivu už si na to zvykám a dokážu si ho odepřít. O uzeninách ani nemluvím, ty mi nechybí vůbec (pokud v ledničce nejsou S vyplazeným jazykem, je to lehčí).
- opakuji se, vím, ale pokud v domácnosti JE to, co "svádí k hříchu" - je těžké neporušovat pravidla. To pak ochutnám, jestli jsem koupila dětem skutečně dobrou šunku, kafe si osladím cukrem tak, jak jsem zvyklá. A pak mám na sebe zlost. (Proč si vůbec to kafe vařím, když mi ani nechutná a jde mi jen o tu chvíli, kdy si k němu v pohodě sednu? Často už ho ale nahradím zázvorovým čajem a pocit pohody je stejný....)
- nedoprovázím změnu stravovacích návyků přiměřenou a hlavně pravidelnou tělesnou aktivitou. Nějak mi to teď v poslední době vůbec nejde. Prostě se mi nechce. Každé pondělí sice chodím na jógu, která mi maximálně vyhovuje jak fyzicky, tak psychicky, ale doma NIC. Sem - tam lyže, ale to opravdu nestačí. Stačilo by 20 minut ostré chůze denně. To přece není nic neproveditelného. Lenost je ale mnohem silnější! Fuj tajbl!

Jsem ráda, že jsem detox zkusila a chtěla bych se k němu v nějaké podobě vracet. Párkrát za rok týden? Nebo každé novoluní (=jeden den)? Cokoliv má význam. Hlavně ale změna běžného každodenního jídelníčku. A pokud možno bez výrazných prohřešků. Je to jen v hlavě! Stejně jako vím, co mi prospívá, tak vím, co dobré není. Tak proč mi ta hlava (dubová) pořád podsouvá nějaké nepřístojnosti? Překvapený
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 7:34 | Reagovat

Už v názvu je psáno DETOX, čili hlavním cílem je zřejmě očistiti organizmus. Já ti velmi blahopřeji. Přišla jsi na to, jak střídmě žít, zvykla sis ledacos odepřít. Jestli jsi chtěla i zredukovat více váhu, to se může klidně dostavit později, protože jisté návyky sis už vytvořila. Že detox zafungoval jsi poznala sama na sobě. Cítíš se líp. Já osobně si myslím, že i pití projímacích čajů není dobré napořád. Mně se nedaří zhubnout stejnou metodou, jakou jsem zhubla hodně před 20 lety. Proto je pro každého vhodné něco jiného a každý dává jiné rady. :-)

2 Jitka Jitka | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 8:14 | Reagovat

Já si vařím každý den na překapávači meltu. Když si dává manžel po obědě kávu, já si naliju meltu. A klidně si s ním u té jeho kávy posedím se stejným zážitkem. Já mezi meltou a rozpustnou kávou žádný rozdíl nepoznám. Vůbec mi nechybí. osladím si buď medem, nebo javorovým sirupem. Červená řepa ti udělá stejnou službu, jako projímavý čaj.Rozhodně je zdravější. Ale gratuluji. Vánoce moje snažení taky trochu narušily a teď ne a ne naskočit do rozjetého vlaku, ale musí to přijít. Cítila jsem se taky báječně a hlavně výsledky krve byly uchvacující.

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 8:44 | Reagovat

Hele, vůbec si nelam hlavu s tím že jsi to nedala! Začala jsi a leccos dotáhla. Já taky nemám silnou vůli a tak jak myslíš že jsem skončila? Zase mám po roce to samé nahoře co jsem měla když jsem slavně začala hubnout. Naprosto s tebou souhlasím, že všechny tyhle aktivity se nejlíp absolvují když je člověk sám a nemusí vařit pro ostatní. I s tou leností to móc dobře znám ale hlavu si z toho nedělám. Nejsme už dávno zvyklí tak jak naši předkové se úplně jinak stravovat, jinak se aktivně chovat, neděláme na polích od rána do večera (no i když ty vlastně částečně ano) takže naše těla a hlavně myšlení jsou nastavena úplně jinak a hodně těžko se mění. Buď to musí člověk brát opravdu striktně a nutit se k něčemu co mu není už vlastní a pak ho to absolutně nebaví a začne ho to stresovat nebo se začne chovat trochu jinak, změní trochu jídelníček a začne s pohybem který ho baví. Pak ho tohle začne i bavit a bere to pozitivně a nic neláme přes koleno .....
P.S. Včera jsem si stáhla tu Zmizelou .... musím říct dobrý psycho! Myslím že být to v normálním životě tak se stejně dřív nebo později zabijou. Trochu mi to připomělo Válku Roseových, i když větší psycho byla Amy........a překvapil mne velmi mile Ben Affleck. Viděla jsem ho po dlouhé době v nějakém novém filmu a i když má už bříško, je to fešák k pohledání :-) Dospěl k zajímavým rolím stejně jako Leonardo DiCaprio

4 Kitty Kitty | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 13:21 | Reagovat

Zkusila jsi a víš, jak se v nové situaci orientovat. Je to jako s jógou - člověk začne aktivně celý rok, potom přestane, ale některé návyky upotřebí jindy. Stanou se mu vlastní. Stejně tak to bude probíhat u tebe. Až odezní zklamání ze "systému akce DETOX", občas najedeš na známé příjemné praktiky a zase je opustíš. Podle nálady a chuti. Stejně jako s pohybem: někdy se ti nechce a nejdeš - co se stane? Nic. Jindy máš energii a vyrazíš jen tak pro radost.
Mám radost z tvého zjištění, že přemíra bílkovin škodí všem. Ze zlepšení je jasné, že ti snížení masa prospělo - máš to odzkoušené. Teď to hoď přes mozek a vyber si, v čem pojedeš dál a co zůstalo za tebou. Snížení váhy nafurt je celý systém, ale i drobné návyky v čase zafungujou. Věř sobě a selskýmu rozumu. Vař z toho, na co vidíš, co jsi si našla u farmářů. S vařením rodině to máš o hodně těžší. Ale že to jde nějak zracionalizovat stravu, to už taky víš. I to, jak to na nějaký čásek dodržet, aby to pomáhalo. Pohanku jsem objevila až teď na stáří a když musím někdy vařit, skoro nikdy v jídlech dne nechybí. I kvůli snadné přípravě.
Nebuď zklamaná - i špatné zjištění pomáhá dodržet lepší cestu. Hezký víkend plný sluníčka přeji :-)

5 pavel pavel | Web | 31. ledna 2015 v 15:44 | Reagovat

Taky mám rád pohanku a někdy ji kombinuji s bramborovou kaší.... majoránku a česnek. Je to dobré, doporučuji.

6 Hanka Hanka | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 19:29 | Reagovat

Podle mě je to, čeho jsi dosáhla, veliký úspěch, Katko!
Jednak jsi vydržela dost dlouho, jednak jsi přišla na spoustu užitečných věcí a tvůj zdravotní stav se zlepšil. :-)
Nemáš důvod být zklamaná. :-)

7 Intuice Intuice | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 20:29 | Reagovat

Katko, stejně jsi dobrá a tělo se Ti odvděčí i za těch 14 dnů. Sama vidíš, že některé nemoci a neduhy vymizely. A jak píšeš, i jeden den (třeba o novoluní) může tělu pomoci. Vše může tělu pomoci. A všeho s mírou. Pokud se moc "šidíš", tělo to asi nechce tak rychle. Já už zkoušela kde cos, ale na trvalo mi nic nejde. Nejpozději do měsíce se vracím zpět, alespoň v něčem. Až zase budeš něco pro své tělo dobrého, poděl se s námi, dobře se to čte a inspiruje. :-)

8 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. února 2015 v 11:43 | Reagovat

Myslím, že jsi na sebe moc přísná. Detox svými účinky je užitečný, ale v praktickém životě těžko zvladatelný (nedovedu si představit takovou detoxikaci v době, kdy jsem v práci, notabene v nějaké továrně u pásovky, kde odskočit si několikrát denně na záchod by vyvolalo asi nevoli u nadřízených.) Takže, i na detox tohoto rázu je potřeba mít trochu času a zázemí.
Určitě je ti líp, takže detox byl účinný. Našla sis svých pár potravin, které ti svědčí, takže znovu - byl účinný. Že jsi to nedotáhla do konce? Přičítáš to slabé vůli, ale co když ti tělo samo řeklo, že chce chvíli odpočinek a normální režim? Nehledě, že je teď období chřipkových a různých virových epidemií.
Myslím že hodně udělala i ta bezlepková strava, nové potraviny, jako pohanka a jáhly. Přemíra bílkovin opravdu škodí, ale zase vynechávat je úplně, taky není dobré. I tohle jsi vzala za dobrý konec, ještě k tomu si můžeš dopřát opravdu domácí maso, žádné velkochovy...
Teď mám půjčenou jednu knížku o půstech, postních dnech, takových těch odlehčujících. Ještě jsem ji nečetla, ale v úvodu zaznělo něco ve smyslu, že můžeš klidně během roku několikrát držet takový menší půst, odlehčené dny a že si můžeš najít sama svůj systém, co ti vyhovuje.
K odšťavňovači gratuluji, mít možnost si nachystat vlastní domácí ovocné a zeleninové šťávy je výborné.
Ke kafi - zkus si vařit i meltu, je to lehčí než klasický turek, můžeš trochu střídat. Meltu si můžeš osladit medem nebo javorovým sirupem. A s trochou mléka.
Vůbec se nemusíš mrzet, že jsi to nedotáhla do konce, myslím, že úspěch přišel i tak a v lecčem sis udělala jasno. :-)

9 Katka Katka | 1. února 2015 v 22:01 | Reagovat

Evo, odšťavňovač jsem koupila ZDE http://detoxy.cz/eshop.html

10 Ajka Ajka | E-mail | Web | 2. února 2015 v 0:23 | Reagovat

S kafem je to u mě stejný, taky mi jde jen o tu chvíli :-D Ale dělám si jen rozpustný karamelový,to jediné mi docela chutná ;-)
Řekla bych že 15 dní je dobrá výdrž ;-)

11 Van Vendy Van Vendy | Web | 2. února 2015 v 13:20 | Reagovat

Ještě, jestli můžu přidat něco ze svého - mám dobrou zkušenost s vynecháním uzenin jako takových. Salámy, klobásy, párky, trvanlivé salámy... Dřív mi dost otékaly nohy kolem kotníků a taky jsem trpěla na vyrážky (kopřivka), až jsem jednou zjistila, že právě tyhle uzeniny mi dělají zle (a přitom mi tak chutnaly). Takže jsem je odsekla z jídelníčku a časem zmizely otoky kolem kotníků. Kopřivka zeslábla, ale sem tam ještě vyrazí (tu alergii mám asi na víc věcí, než jen uzeniny). Z masných výrobků jím jenom maso (drůbeží, vepřové, sem tam hovězí) a když chci nějaký nářez na chleba, tak si koupím šunku od kosti nebo šunkové koleno, to se ještě dá...

12 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 2. února 2015 v 17:30 | Reagovat

Mám napsat,že jsi stejně dobrá Katko? Jo už to je napsané. Dávám ti zcela za pravdu, že je těžké zásobit rodinu běžným pro ně jídelníčkem - potravinami a sama je nejíst.Není mě jasné jak nahradí med - funkci škrobu ;-)Pohanku mám moc ráda jako přílohu, či do polévky, zrovna dnes do rajské. Nebo taky jen tak samotnou, bohužel omaštěnou špečkem - škvarečky. :-(
Červená řepa syrová - salát v jakékoliv podobě, zelí kysané domácí, to vše pročistí, říkám si , kdykoliv hřeším. Ovšem tak houževnatě dodržet byť jen 14 dní detox jak ty, smekám. :-)

13 Zuzina Zuzina | 3. února 2015 v 14:18 | Reagovat

Ahoj Katko, vydržet 14 dní tak přísné podmínky stravování - jsi dobrá. A měla jsi to o to těžší, že máš rodinu a spoustu společenských povinností. Uvažuji o odšťavňovači a tak jdu mrknout na ten odkaz. Ahoj Zuzina

14 Katka Katka | 3. února 2015 v 19:20 | Reagovat

[1]: Taky projímadlům nefandím. A to vůbec.
Jedna věc je ale vědět a druhá chovat se tak ;-) Určitě to taky znáš.

[3]: Další fáze bude - vytřídti oblečení a to, co jsem si pořídila, když jsem zázračně zhubla 10 kg, poslat někam dál. Asi to nestojí za nějaký výčitky....
Zmizelou mám staženou, ale ještě jsem ji neviděla. Já totiž už pomalu neumím koukat na celej film najednou. A po kouskách to zase často nepochopím :-P

[4]: Ale já vůbec nejsem zklamaná. Jednak se mi zdá, že i tak půlka stačila, jednak se znám....
Leccos jsem se naučila a i kdybych to používala jen když se budu cítit nedobře, tak je to pozitivní.

[5]: Určitě zkusím. Zdá se mi, že když se omezí to chuťově hodně výrazné, člověk si pak opravdu vychutná a spožitkem sní to jednodušší.

[6]: Já opravdu nejsem zklamaná :-)

[8]: Nejsem rozmzelá, jsem spokojená a poučená a jak s tím naložím, to se uvidí. Určité zásady určitě použiji čas od času. Nadále se budu držet zásady pestře a s mírou.

[10]: Chystám se (opět) na meltu, ale při svý skleróze o tom vím jen doma a v obchodě jsem si ještě nevzpomněla.

[11]: Uzeniny nejím už dlouho, protože na ně ani nemám chuť. Dětem kupuju kvalitní šunku do toastů a klobásy jen do zelňačky, do leča apod. Masa jím výrazně míň a kupodivu mi nechybí. dnes jsem si ale po běžkách dala s velkou chutí hospodskej smažák s hranolkama a pivo :-D

[12]: Řepu i zelí jím a kupodivu to na mě nemá žádné podobné účinky. Ale to nevadí. Myslím, že jsem drobec rozhozená právě těmi časji používanými při detoxu.
Pohanku se špečkem si určitě udělám. Do polévky jsem zatím dávala jen rozemletou, ale určitě je výborná i celá.

[13]: Z toho přítroje máme radost všichni. Máme výhodu, že máme levnou mrkev i jablka. A je to i hezká chvíle, když se odšťavní, rozdělí pro všechny a všichni se sejdem v kuchyni, každý se na to těší....

15 Pekař Pekař | Web | 4. srpna 2015 v 14:04 | Reagovat

Celé špatně. Nač detox, pravidelně jednou za rok, když pak "sežeru" co vidím a nepřemýšlím u toho? To je jako celý týden klít a v neděli se vyzpovídat. Změní to něco? Ani náhodou.
Skutečně úspěšná cesta ke zdraví vede k trvalé změně stravovacích návyků, vyloučení nepřirozených součástí stravy z jídel, čtení složení výrobků a vracení nevhodných zpět na pult. Když si tělo nezaneřádíte, pak nemusíte trápit sebe ani rodinu nějakým detoxem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama