La Rêverie

30. listopadu 2016 v 20:00 | Katka |  Kultura
I město Jaroměř má své významné rodáky. Jednou z nich je Jana Jarkovská, flétnistka, která je spolu s Markétou Janouškovou (houslistkou) a Bohumírem Stehlíkem (klavíristou) členkou komorního tria Snění (v překladu).
Rodné město bylo na Janu zvědavo, a tak byl koncertní sál plný do posledního místečka. Byť jsou všichni tří velmi mladí, mají za sebou řadu úspěchů. Všichni studovali u našich významných hudebníků a rovněž i v zahraničí (Švédsko, Itálie, USA).

Na programu byly nejprve skladby slovenského skladatele žijícho ve Švédsku Pavla Šimaie (*1930) pro flétnu a klavír. Hned od prvních tónů jsem si představila horské louky, slunečný letní den, ovečky a pastýře. Až potom jsem si přečetla, že tato věta sonatiny pro flétnu a klavír měla název Allegro pastorale. Tak dobře to složil.

Mám ráda, když jsou skladby uváděny i s krátkým příběhem jejich vzniku. Sonáta 1. X. 1905 "Z ulice" vyjádřila Janáčkovy pocity z toho, když ze svého okna v Brně viděl, jak byl zabit, probodnut demonstrující student. Názvy částí Přetucha a Smrt dávají tušit, že to bylo ponuré.

Mazurek op. 49 Antonína Dvořáka je hodně známý a vždycky mě potěší.

Z Epigramů pro flétnu, housle a klavír Jiřího Temla (*1935) mi utkvělo jen to, že to bylo velmi různorodé a dosti moderní a to, že autor je pro muzikanty zajímavým a příjemným autorem, se kterým se setkali i osobně.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 11. prosince 2016 v 13:29 | Reagovat

Katko, měli jste určitě úžasný zážitek.
Jen mimo mísu, dělala jsem dnes prvně dle Tvého receptu Kuřecí nugety v sýrovém těstíčku a musím pochválit, byly moc dobré, měkkoučké. Určitě ještě doma udělám. Měj se pohodově! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama