Philomena

24. listopadu 2016 v 22:59 | Katka |  Knížky
Jako kniha inspirovaná skutečností se mi dostala do Čtenářské výzvy práce novináře Martina Sixsmithe.


Jednoho dne se na něj obrátila žena, která se právě dověděla matčino tajemství.....že jako mladá dívka porodila syna.....neuměla si ale vysvětlit, proč s nimi nikdy nežil.

Pátrání, do kterého se autor pustil, bylo velmi obtížné, protože to, co se až do 60. let dělo v Irsku s nemanželskými dětmi, bylo přísně střeženo a poté, co se rozvířily dohady, že byly matky (mladé dívky) nuceny svých dětí se vzdát a zavázat se, že po nich nikdy nebudou pátrat, že je dávají plně do péče kláštera.....a ten je dával k adopci většinou do Ameriky. V podstatě je prodával, aniž by si zjistil, k jakým rodinám se děti dostávají. Ukázalo se, že to nebyly jen dohady, ale naprostá pravda.

Mladé matky 3 roky po porodu tvrdě pracovaly pro klášter, aby tím "odčinily svůj hřích," s dětmi se stýkaly na pár hodin po práci, takže si k nim vytvořily citové pouto a poté jim byly děti bez milosti odebrány a ony samy byly nuceny z kláštera odejít. Málokdy ale ke svým rodinám, neboť z církevního hlediska by s tak těžkým hříchem ve společnosti neobstály. Byly posílány většinou do Anglie, aby se jejich přohřešek utajil.

Marge Hessová trpěla výčitkami svědomí, že svému muži, váženému lékaři, nedokázala porodit dceru, ale pouze tři syny. Rozhodla se proto adoptovat irskou holčičku. Malý Anthony Lee (syn Philomeny Lee) byl adoptován spolu s Mary neboť se vždy choval jako její bratr, ochraňoval ji a nepustil ji z očí, což Marge ihned zaujalo a do Ameriky odvezla děti obě.
Anthonymu, kterého přejmenovali na Michaela, bylo 3,5 roku. Dost na to, aby se trápil myšlenkami, PROČ ho maminka nechtěla. Došel k závěru, že nebyl hodný. Tako myšlenka ho provázela celý život. Vždy se proto snažil být poslušný chlapec, byl pozorný, dobře se učil, vystudoval práva a ve své kariéře došel až k postu hlavního poradce republikánské strany. Podílel se na volebních kampaních prezidenta Reagana i Bushe. Byl velmi šikovný právník, oblíbený, společenský, s mnoha talenty. Přesto ho po celý život sžíral pocit, že si nezaslouží štěstí, a že bude opět odvržen svými nejbližšími. Aby se tak nestalo, ničil partnerské vztahy dřív, než by byl odmítnut. Stává se prý často, že muži s podobným osudem bývají gayi. Tak i Michael. Paradoxem bylo, že právě republikánská strana byla silně nepřátelská k podobným menšinám. Svoji orientaci si proto přísně střežil a na druhou stranu podléhal těm nejdrsnějším homosexuálním hrátkám a výstřelkům.
Homofobní postoj vládnoucí strany způsobil, že v době, když se objevila a rychle se šířila AIDS, nebylo výzkumu této nemoci a boji proti ní věnováno moc pozornosti a financí. A tak Michael Hess (=Anthony Lee) zemřel mlád na tuto nemoc.

Po celý život toužil najít vlastní matku. Měl pocit, že i ona ho hledá, což byla pravda. Když se snažil vypátrat svůj původ a navštívil klášter, kde se narodil a první roky s matkou žil, jeptišky přísně střežící své nekalé praktiky, ho odmítly. Za několik let, už nemocný, se vrátil. Dosáhl alespoň toho, že dostal slib, že bude moci být pochován na území kláštera. I to však bylo obtížné, protože si na jeho ostatky činil nárok adoptivní otec, který se až po Michaelově smrti dověděl o jeho orientaci. Poté, co ze závěti seznal, že po Michaelovi nebude dědit nic z jeho rozsáhlého majetku, mohl Mikův partner splnit jeho poslední vůli a převezl popel do Irska.

Autor Martin Sixsmith zprostředkoval, že se Philomena Lee se svým synem shledala, ale až u jeho náhrobku.

Kniha je velmi čtivá a hodně se mě dotkla. Také jsem se z ní dověděla mnoho, o čem jsem neměla ani tušení.
Velmi doporučuji!

Byl natočen stejnojmenný film s Judy Dench v hlavní roli. Jsem na něj zvědavá.

P.S.: Tak už jsem viděla i film Je moc hezkej. Ale knížka je lepší. Je z pohledu Michaela (Anthonyho), film z pohledu Philomeny.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 25. listopadu 2016 v 8:52 | Reagovat

Zní to zajímavě, v úterý bych měla jít do knihovny tak se optám jestli jí nemají.

2 Mirka Mirka | Web | 25. listopadu 2016 v 10:30 | Reagovat

Film jsem viděla, knihu neznám. Ale film se mi líbil, to jo!

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 26. listopadu 2016 v 15:13 | Reagovat

Děkuji za tip, zajímavé, podívám se po filmu. :-)

4 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | 26. listopadu 2016 v 21:10 | Reagovat

Knihu jsem četla, doporučuji k přečtení ostatním. :-)

5 Katka Katka | 27. listopadu 2016 v 6:46 | Reagovat

Díky všem za komentáře. Odpovědět mohu, že ať už jste četly a neviděly nebo naopak viděly a nečetly, stojí za to zkusit oboje. Je to každé jiné. Kniha je v podstatě životopisem Michaela (Anthonyho), film je o Philomeně, hledající syna. I film je moc hezký, ale kniha je mnohem obsažnější, dojemnější, sdělnější....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama