Září 2017

Závěje

16. září 2017 v 14:11 | Katka |  Knížky
"Další severská detektivka" - řeklo by se. Tahle se mi ale moc líbila a zaujala mě zejména v závěru.
Autorka Marit Raiersgardová je Norka a děj situovala do míst, kde vyrůstala a kde dodnes žije.


25. ledna zemřeli dva lidé. Pětiletá holčička a extravagantní umělkyně. Sněží a sněží, vše pokrývají vysoké vrstvy sněhu. Vyšetřování přináší chabé výsledky, příběh dvou neštěstí se objasňuje pomalu a má nečekané rozuzlení. Vyšetřující kriminalista má také svůj bolavý příběh, svého kostlivce ve skříni (stejně jako další postavy), i proto je jeho vztah k pachateli nečekaně chápavý a shovívavý.

Kdo jste, XY? pokračoval Verner.....

Kdo jsem?
Slabě a nevesele se zasmála.
Jsem průhledná. Ošoupaná jako prostěradlo po příliš mnoha vypráních. Připadá mi, že se každý může podívat skrz. Chci být tím, kým jsem byla dřív! Přestože jsem se předtím neměla ráda....přestože teď se mám ráda ještě míň.
Čas nevrátíš, pomyslel si Verner. Nemůžeš začít znovu, to je největší iluze ze všech. Můžeš jít dál, ale nikdy nemůžeš začít nanovo. Nahlas pronesl:
Nechcete ranit své nejbližší, ale udělala jste něco, co nemůžete vrátit. Jste tím, kým jste. A nemusíte minulosti dovolit, aby vám určovala budoucnost. Můžete se zase scelit.

Závěje jsou první z plánované série. I u nás už vyšla druhá část s názvem Boží prst.

Na skok v Římě - den druhý - v samém centru antiky

16. září 2017 v 13:42 | Katka |  Cestování
Opět jsme nastoupily do Hop On - Hop Off busu a projížděly římskými ulicemi, přes četná náměstí, okolo mnoha kostelů, paláců, obchodů, restaurací a kaváren..... a vystoupily jsme přímo u Kolosea. Naše představa, jak budeme bloumat bývalými chodbami a představovat si, kde čekali gladiátoři a kde řvala divá zvěř v očekávání boje, jak posedíme v místech, odkud sledovali diváci dění v aréně a naše fantazie bude vykreslovat barvité obrazy, vzala rychle za své. Ploty, koridory, pokladny a turisté, turisté, turisté..... A to byl, prosím, beřezn. Nechtěla bych tu být v hlavní sezoně.

Stavba Kolosea započala r. 70 n. l. a dokončeno bylo v r. 80 n. l. Kromě gladiátorských zápasů a zápasů s divou zvěří, zde byly inscenovány i námořní bitvy, rekonstrukce slavných bitev a hrána dramata. Amfiteátr pojal na 50.000 sedících diváků. Je to největší amfiteátr, jaký byl kdy postaven, je to velké dílo římské architektury. Později byla stavba užívána k sněmování, obývání, jako pevnost, svatyně .... i kamenolom.


Konstantinův oblouk jsme si prohlédly kolem dokola. Vystavil ho římský senát po vítězství Konstatina v bitvě u Mulvijského mostu (312 n. l.). Je to tříoblouková mramorová stavba s bohatou výzdobou. Odtud vycházely triumfální pochody při oslavě vítězství.


Další triumfální oblouk - Augustův


Před námi centrum antiky - Forum Romanum - dnes už si můžeme jen představovat, jak vypadaly chrámy a ulice .... snažit se pospojovat to, co zbývá.

Při pohledu od Kolosea se nalevo tyčí pahorek Palatin - ten kde byl podle pověstí založen Řím. Z velkolepých staveb císařské doby .... se stalo archeologické pracoviště.


Obcházíme Forum Romanum, chodník vede výš a my máme tedy krásný výhled do centra historie. Vše doprovázeno hudbou výborných pouličních hudebníků. Střídá se Vivaldi a jazz a latinskoamerické rytmy a akordeon ... tamhle kráčí amorek s lučíkem a šípy ustrojený v antickém oděvu .... a zde rozmlouvá s turisty pán s ochočenými andulkami na rameni.....


Monumentální mramorové stavby jsme si všimly už z busu, ale to jsme ještě netušily, o co jde. Na severní straně pahorku Kapitol se tyčí památník Viktora Emanuela II. (1820-1878) - Otce vlasti - sjednotitele Itálie (1861). Nehledě na rozměry stavby, krásu mramoru a sochařské výzdoby, působí celý památník opravdu velmi slavnostně a úctyhodně. Je i připomínkou všech bojů a všech padlých za sjednocení Itálie a podle toho jsou turisti instruováni - vstup je volný, ALE nesedejte na schody, nevstupujte do nitra památníku (vojenského muzea, kaple....) nevhodně oděni, zachovávejte klid a pietu místa. Věčný oheň je střežen dvěma vojáky. Chovaly jsme se s patřičnou úctou, nebyly jsme nedostatečně oblečeny....a přesto nás střáž nevpustila do kaple. Nepochopily jsme, o co jsme nebezpečnější než ostatní turisté.....snad lahev vody, kterou jsme si nesly, vadila?
V těsném sousedství památníku velkolepé schodiště podle Michelangelova návrhu stoupá na Kapitol. Paláce zde dnes slouží jako muzea. Kapitol býval posvátným středem města.


Po takové dávce pamětihodností přichází čas na příjemné spočinutí u oběda. Našly jsme si hospůdku na jednom dvorečku stranou ruchu hlavních ulic a náměstí. A došlo na tak očekávaný artyčok. Byla to opravdu pochoutka. Úpravu jsme odhadly na pouhé posolení, prolití olivovým olejem a upečení pod grilem. Jako předrkm před těstovinovým hlavním chodem doplněno vínem.....to nemělo chybu.

Osm

9. září 2017 v 20:50 | Katka |  Knížky
Od Radky Třeštíkové jsem jako první knihu četla Bábovky. Líbila se mi, stejně tak dceři, která mi ji doporučila, ale zdála se mi dosti depresivní. Hodně postav a každá velké trable.


Novinku Osm jsem si koupila s úmyslem vzít si ji na dovolenou.

Míša je "holka z děcáku." Má milujícího partnera, který by si ji rád vzal a měl s ní děti, ale Míša je pro svůj polovičně romský původ trnem v oku možné budoucí tchyně. Nemá "slušné" zaměstnání, zkouší kde co, ale nic není to ono.....
Až jako chůva šestiletých dvojčat Medy a Bruna se najde.... V rodině funguje nejen jako chůva, ale také hospodyně. Zvládá všechno, děti ji milují, protože na ně má čas, rozumí jim a umí s nimi blbnout...... Pro rodinu se stává nezbytnou, zvlášť když otec pracuje v zahraničí a doma je jen o některých víkendech.

Míša konečně cítí, že je "členkou" rodiny......to je ale samozřejmě jen zdání, její přání a celoživotní touha. Pro to, aby v rodině zůstala, je odhodlána udělat cokoli. Převrátí tím životy mnoha lidí - svého přítele, nejlepší kamarádky, svých zaměstnavatelů.......opět hodně postav. Všichni se z komplikovaných vztahů jakž takž vymotají.....a Míša.....se stane obětí pokusu o vraždu, jehož následkem ztratí krátkodobou paměť......a celý příběh má tedy detektivní zápletku.